Piotr Dmitrowicz o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 14:09
- Była świadomość, że to starcie cywilizacji. Bolszewicki terror powodował, że ta świadomość była jeszcze większa w polskim społeczeństwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sto lat temu Polacy zatrzymali na linii Wisły bolszewicką nawałę, której celem było zniszczenie dotychczasowego porządku świata. Tym samym Europa została uratowana od widma rewolucyjnego terroru. Edgar Vincent D’Abernon nazwał to starcie 18. decydującą bitwą w dziejach świata.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Posłuchaj
10:40 PR1_MPLS 2020_08_15-12-23-37.mp3 Piotr Dmitrowicz o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji (W samo południe/Jedynka)

 

Zdaniem Piotra Dmitrowicza starcie z bolszewikami zaczęło się w listopadzie 1918 roku. - W momencie, gdy odzyskiwaliśmy niepodległość już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, że Rosja się z tym nie pogodzi i będzie parła na zachód. Już wtedy na Kremlu był plan operacyjny "Wisła". Trudno znaleźć tę jedną datę początku konfliktu - stwierdził dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia przyznał, że "ci młodzi chłopcy, którzy zaciągali się do wojska szli, aby bronić swojej rodziny, własnego domu i miasta". - Była świadomość, że to starcie cywilizacji i ta wojna nie zakończyłaby się traktatem. To była wojna cywilizacyjna. Bolszewicki terror powodował, że ta świadomość była jeszcze większa w polskim społeczeństwie. Autorem zwycięstwa było całe polskie społeczeństwo - dodał Dmitrowicz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 15.08.2020

Godzina emisji: 12.23

dn

Czytaj także

"Jedne z najbardziej symbolicznych w historii Wojska Polskiego". Prezydent wręczył nominacje generalskie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 11:43
- Dzisiejsze nominacje generalskie są jednymi z najbardziej symbolicznych w historii Wojska Polskiego, które ma poczucie kontynuowania tradycji zwycięzców w bitwie warszawskiej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:16
Dziś 15 sierpnia, rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. Jak co roku, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyła się uroczysta odprawa wart. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń