Joanna Kopcińska: ważne, że wsparcie dla Białorusi jest widoczne na arenie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 13:44
- Polska, oprócz tego, że była pierwszym krajem, który zaapelował do państw UE o solidarność międzynarodową, też jako pierwsza przedstawiła program pomocy dla Białorusi  - powiedziała Joanna Kopcińska (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia.
Joanna Kopcińska
Joanna KopcińskaFoto: PR

mid-epa08620817 (3) (1).jpg
Ekspert: Łukaszenka traci szansę, by wybrać, jak odejdzie. Tymczasem Kreml posłał na Białoruś specjalnych "doradców"

Joanna Kopcińska (PiS) podkreśliła, odpowiadając na oskarżenia padające ze strony białoruskiego reżimu, że Polska nie próbuje się mieszać w sprawy białoruskie, jest jednak zawsze gotowa nieść pomoc swoim sąsiadom.


Posłuchaj
08:17 _PR1_AAC 2020_08_26-12-28-47.mp3 Joanna Kopcińska o sytuacji na Białorusi (Jedynka/W samo południe)

 

- Białoruś potrzebuje wolnych niezależnych mediów. Chcemy im pomóc - powiedziała Joanna Kopcińska. Wspomniała także, że ważna jest pomoc represjonowanym studentom, którzy nie będą mogli studiować na Białorusi. 

Jak dodała, na wtorkowej wideokonferencji ze Swiatłaną Cichanouską w ramach posiedzenia komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, mówiono, że na Białorusi widać oznaki hybrydowych działań Rosji - widać próby przejęcia dziedzin ważnych dla funkcjonowania państwa, np. w telewizji państwowej. 

"Potrzebna jest solidarność"

- Potrzebujemy solidarności - zaznaczyła Joanna Kopcińska. Dodała, że Swiatłana Cichanouska wczoraj zaznaczyła słusznie - osoby, które protestują, nie są opozycją, a większością.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: Joanna Kopcińska (PiS)

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 12.28

agkm/ag

Czytaj także

"Powinna była zostać w kraju". Adam Borowski o Swiatłanie Cichanouskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 19:04
- Zachowanie kandydatki na prezydenta Białorusi, która uważa się za zwyciężczynię, budzi pewne wątpliwości. Startując w wyborach, Cichanouska wiedziała, na co się pisze. Powinna była zostać w kraju i pójść do więzienia. Jeśli człowiek staje do takiej rywalizacji, musi być gotowy do ofiar - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskich klubów "Gazety Polskiej". Gościem audycji był również Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Aleksijewicz: Białorusi w walce o przemiany potrzebna jest pomoc świata

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 15:09
Swiatłana Aleksijewicz przybyła na przesłuchanie do białoruskiego Komitetu Śledczego w Mińsku. Laureatka literackiej nagrody Nobla jest członkinią opozycyjnej Koordynacyjnej Rady, która stawia za cel pokojowe przekazanie władzy na Białorusi. Miejscowy Komitet Śledczy, wzywając członków Rady na przesłuchania, chce zbadać, czy nie dochodzi do próby przejęcia władzy.
rozwiń zwiń