Śledztwo WHO ws. wybuchu pandemii. Ekspert OSW: Chiny dostały kredyt zaufania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 13:15
- Śledztwo WHO jest wydarzeniem politycznym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakubowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ihor Sulyatytskyy

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że do Wuhan pojedzie międzynarodowa grupa ekspertów, którzy rozpoczną śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Patogen po raz pierwszy wykryto właśnie w tym chińskim mieście.

Czytaj więcej
pap wuhan koronawirus 1200.jpg
Śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Eksperci WHO pojadą do Wuhanu

Jakub Jakubowski uważa, że "to śledztwo jest efektem kompromisu politycznego". - Teza chińskich władz jest taka, że wirus nie pochodzi z Chin i wszelkie śledztwa, które miały badać tę hipotezę wprost były przez tamtejsze władze odrzucana - przypomniał ekspert OSW.

Posłuchaj
08:18 PR1_MPLS 2020_08_29-12-30-11.mp3 Jakub Jakubowski (OSW) o śledztwie WHO ws. pandemii koronawirusa (Jedynka/W samo południe)

- Ta akcja WHO jest inicjatywą państw, które dały Chinom trochę kredytu zaufania. Będzie to test dla relacji Chin z Europą - powiedział gość radiowej Jedynki. Według Jakuba Jakubowskiego wszystko teraz zależy od tego, czy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia dotrą do epicentrum pandemii i będą mieli warunki do tego, by rzetelnie przeprowadzić odpowiednie badania w Wuhanie.

Czytaj także:

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Jakub Jakubowski (OSW)

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 12.31

jp/ag

Czytaj także

Stany Zjednoczone formalnie wycofały się ze Światowej Organizacji Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 23:32
Formalna nota w tej sprawie dotarła dziś z Białego Domu do Kongresu. Zamiar podjęcia takiego kroku ogłosił pod koniec maja prezydent Donald Trump, zarzucając WHO, że jest narzędziem w rękach chińskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywiad USA: lokalne władze w Chinach ukrywały przed Pekinem informacje o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 05:15
Z raportu amerykańskiego wywiadu, do którego dotarł "New York Times", wynika, że władze chińskiego miasta Wuhan i prowincji Hubei ukrywały przed Pekinem pełne informacje o rozwoju epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń