Poseł PiS: Polska jest dzisiaj ambasadorem Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:09
- Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swietłaną Cichanouską potwierdza ten fakt - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Czarnek (PiS).
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PAP/Mateusz Marek

Przemysław Czarnek pytany o to, czy Unie Europejska wesprze Białorusinów w walce przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, stwierdził jednoznacznie, że taka pomoc jest oczywista.

Mateusz Morawiecki Swiatłana Cichanouska pap 1200.jpg
Premier przekazał Swiatłanie Cichanouskiej symboliczne klucze do nowej siedziby Domu Białoruskiego

Przypomniał, że Unia Europejska jednoznacznie wypowiedziała się na temat sytuacji na Białorusi i sierpniowych wyborów, uznając je za nieuczciwe i "wymagające powtórki".

- UE staje po stronie Białorusi, dlatego, że po stronie Białorusi staje Polska. Polska jest dzisiaj ambasadorem Białorusi, ambasadorem opozycji na Białorusi, ambasadorem wolnego narodu białoruskiego - stwierdził gość audycji "W samo południe".

Dodał, że spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swietłaną Cichanouską potwierdza ten fakt. Poseł PiS przypomniał, że premier wyraził słowa wsparcia dla opozycji na Białorusi.

Posłuchaj
06:33 _PR1_AAC 2020_09_09-12-29-43.mp3 Przemysław Czarnek o spotkaniu Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską (W samo południe/Jedynka)

 

Gość radiowej Jedynki stwierdził, że "zwycięstwo narodu białoruskiego przyjdzie, to jest kwestia oczywiście czasu, ale ono przyjdzie na pewno.

Przemysław Czarnek skomentował również plan gospodarczy dla Białorusi wyrażony przede wszystkim w solidarności z Białorusią, pomocy represjonowanym, ułatwieniach przy przejściu przez granicę, stypendiach dla młodzieży białoruskiej i pomocy niezależnym mediom w tym kraju. Dodał, że "ta pomoc będzie polegała także na tym, żeby Białorusini, kiedy już to zwycięstwo przyjdzie, nie musieli przechodzić przez transformację w taki sposób, jak my musieliśmy przechodzić i z takimi szkodami, jakie my ponieśliśmy na początku lat 90. - Mamy swoje ogromne doświadczenie, jeśli chodzi o zdobywanie wolności dla narodu polskiego. Chcemy pomagać Białorusinom - zaznaczył.

- Dziś premier Mateusz Morawiecki stoi ramię w ramię z osobą, która nazywana jest prezydentem przez Białorusinów - zauważył poseł PiS, podkreślając przy tym symboliczny wymiar spotkania premiera ze Swietłaną Cichanouską. Dodał, że "siła opozycji na Białorusi opiera się na sile kobiet".

Czytaj także:

Gość Magdaleny Ogórek odniósł się także do relacji między Rosją a Białorusią. - To w jaki sposób będą się rozgrywały wypadki na Białorusi i kiedy to ostatecznie zwycięstwo nastąpi, zależy przede wszystkim od siły Rosji, od tego, w jaki sposób zachowa się Władimir Putin względem Aleksandra Łukaszenki - skomentował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadził: Magdalena Ogórek
Gość: Przemysław Czarnek (PiS)
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 12.31

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Czarnek: działania premiera wskazały UE kierunek w sprawie Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 19:00
- Powstanie, które obserwujemy na Białorusi, może być udane pod warunkiem, że determinacja narodu białoruskiego nie będzie gasła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, poseł PiS. Do sytuacji na Białorusi odniósł się również Wiesław Szczepański z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: musimy zaproponować scenariusz gospodarczy dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:40
- Dyskusja w Unii Europejskiej na ten temat Białorusi jest ciągle żywa. Strona polska uważa, że oprócz sankcji powinniśmy zaproponować pozytywny scenariusz natury gospodarczej dla Białorusi, która chciałaby wyjść z tego kryzysu, w jakim obecnie się znajduje - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń