"Skierujemy wszystkie możliwe środki, aby tworzyć miejsca pracy na Śląsku". Soboń o górnictwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:01
- Skierujemy wszystkie możliwe środki po to, aby tworzyć miejsca pracy na Śląsku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zapowiedział, że ministerstwo zadba o oferty pracy dla górników.
Artur Soboń
Artur SobońFoto: WOJCIECH JARGILO/REPORTER

- Będziemy jako państwo szczodrzy dla wszystkich tych, którzy będą dzisiaj z górnictwa wychodzić - zapewnił Soboń. Zapowiedział, że ministerstwo zadba o oferty pracy "zarówno w innych kopalniach, które będą wydobywać węgiel, jak i przy likwidacji samych kopalni, jeśli będzie tego typu konieczność".

Jacek Sasin 1200.jpg
Produkcja energii z węgla kosztowna i niekonkurencyjna. Sasin: to wymusza pewne działania

Powiedział również o zapewnianych przez rząd urlopach górniczych. - A tym, którzy nie będą takiej możliwości, jak urlop górniczy mieli, czyli nie będą w okresie przed osiągnięciem emerytury górniczej, jednorazowe odprawy, tak aby to było możliwie łagodne społecznie - uspokajał Soboń.

Gość Magdaleny Ogórek poinformował, że Ministerstwo Aktywów Państwowych chce "rozłożyć na długie lata" proces wygaszani kopalń.

"Wszystkie możliwe środki"

- Skierujemy wszystkie możliwe środki po to, aby tworzyć miejsca pracy na Śląsku, szczególnie tam, gdzie będzie to społecznie najważniejsze, gdzie będzie to konieczne, po to, aby zagospodarować tych wszystkich, którzy pracują w górnictwie, czy około górnictwa - zapowiedział Soboń. Przypomniał przy tym, że sprawa nie dotyczy wyłącznie górników, ale także wszystkich pracowników produkcji i innych dziedzin wspomagających górnictwo. Zaznaczył, że ministerstwo chce "maksymalnie wykorzystać potencjał tych osób".

Dodał, że "im bardziej Komisja Europejska będzie przykręcać śrubę, im bardziej te warunki będą radykalne, tym trudniej będzie tę sprawiedliwą transformację przeprowadzić".

Czytaj także:

Soboń odniósł się również do sytuacji związanej z Rafałem Trzaskowskim, który w klubie nocnym podszedł do DJ-a i domagał się zmiany muzyki, mówiąc, że "miasto jest jego". - Ta sytuacja pokazuje nie tyle chęć dobrej zabawy ze strony pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, ile jednak trochę arogancji (...), to jest oczywiście przykład niepotrzebnej arogancji urzędników, której nikt z nas nie lubi. To jest sytuacji zawstydzająca dla prezydenta Warszawy - stwierdził gość radiowej Jedynki.


Posłuchaj
08:19 _PR1_AAC 2020_09_15-12-28-17.mp3 Artur Soboń o górnictwie (Jedynka/W samo południe)

 

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość: Artur Soboń (sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych)
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 12.28

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wstrząsy w kopalni w Mysłowicach. Górnicy poturbowani

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:11
Pięciu górników doznało niezagrażających życiu obrażeń w wyniku poniedziałkowego wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach na Śląsku – podała Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: ustalenia zespołu ds. transformacji górnictwa poznamy w połowie października

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 10:31
Decyzje dotyczące modelu funkcjonowania górnictwa jeszcze nie zapadły; trwają prace zespołu do spraw transformacji górnictwa, jego ustalenia zostaną wypracowane w połowie października - mówi "Naszemu Dziennikowi" wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
rozwiń zwiń