Program nauczania bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 18:15
Jak zapewnia MEN w tym roku niespodzianek nie będzie.
Audio
  • Posłuchaj materiału o ministerialnych planach na rok szkolny 2010/2011

Za pięć dni początek kolejnego roku szkolnego. Jak zapewnia minister edukacji, uczniowie mogą spokojnie wracać do szkół, bo żadnych niespodzianek w programie nauczania nie będzie.

Centralna Komisja Egzaminacyjna dokonała podsumowania zeszłorocznych egzaminów zewnętrznych. Sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny i matura nie wymagają większych zmian. Zdaniem CKE jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.

Minister, Katarzyna Hall zamierza kontynuować wdrażanie nowych podstaw programowych, a jedyną istotną planowaną zmianą jest nowy egzamin gimnazjalny. Co prawda nowa forma egzaminu zacznie obowiązywać dopiero w przyszłym roku szkolnym, jednak szkoły i uczniowie powinni już teraz zacząć się do niego przygotowywać.

Język polski, historia wiedzy o społeczeństwie, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język obcy - takie testy będzie musiał przejść gimnazjalista za dwa lata. Kluczem do sukcesu jest klucz. Dodajmy klucz odpowiedzi, ale w trochę innej formie. Liczyć się ma nie tylko wynik, ale także sposób w jaki uczeń do niego doszedł. Podobnie mają być sprawdzane inne przedmioty. Najważniejsze ma być logiczne myślenie.

Nowy klucz opisali matematycy, którzy ułożyli arkusz pytań do ostatniej matury. Przygotowany przez nich klucz się sprawdził, choć było zadanie, które rozwiązało zaledwie 3 procent maturzystów.

Jak tłumaczy Barbara Andrzejewska koordynator egzaminu maturalnego z matematyki przy CKE - To było zadanie na dowodzenie, gdzie trzeba było udowodnić, że te trójkąty są przystające.

Koordynator przyznaje, że aby rozwiązać zadanie na dowodzenie, trzeba posiadać najtrudniejsze umiejętności - Oprócz tego uczniowie boją się takich zadań - dodała Andrzejewska.

Bać się nie muszą za to uczniowie, bo kiedy zabrzmi pierwszy dzwonek mogą być pewni, że póki co program nauczania się nie zmieni.
(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gimnazjaliści przed sąd za gnębienie nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 09:38
17 nastolatków z katowickich gimnazjów stanie przed sądem za znieważenie nauczycieli. W lutym udowodniono im 160 takich przypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będziemy zapobiegać porażkom szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2009 08:47
Świat szkolny ma się dostosować do dzieci, być bardziej przyjazny, bo to nie dziecko ma się dostosować do szkoły, tylko szkoła do młodszego dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczniowie na przerwach wybierają prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 09:42
Ponad tysiąc szkół w całym kraju organizuje we wtorek i środę prawybory prezydenckie. Głosowanie przeprowadzane jest na każdej przerwie między lekcjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 21:00
Czy słoń nadepnął nam na ucho - czy to po prostu kwestia braku edukacji muzycznej?
rozwiń zwiń