"Kamień milowy". Prof. Liberadzki o spotkaniu unijnych ministrów z Cichanouską

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:00
- Zrobimy kamień milowy do tego, by na wschód od naszej granicy powstały warunki do przemian demokratycznych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogusław Liberadzki, europoseł z ramienia Lewicy. Jego zdaniem Rada Unii Europejskiej podejmie w tej sprawie "stosowne decyzje".
Bogusław Liberadzki
Bogusław LiberadzkiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Profesor uznał, że "trzy podstawowe postulaty, z którymi pani Cichanouska wystąpiła zostały spełnione".

cichanouska pap 1200.jpg
"UE nie ma ukrytego planu". Unijni ministrowie spotkali się z Cichanouską

- Postulat pierwszy: nieuznanie wyników wyborów (...), wezwanie do zorganizowania nowych wyborów, demokratycznych, które będą obserwowane przez niezależnych obserwatorów (...) drugi postulat, który pani Cichnaouska sformułowała to jest nieudzielanie jakiejkolwiek pomocy, ergo także zawieszenie współpracy z obecnym rządem (...) i trzecie, żeby uznać Komitet Koordynacyjny jako przedstawicielstwo Białorusi - wymienił gość radiowej Jedynki.


Posłuchaj
06:52 _PR1_AAC 2020_09_21-12-30-41.mp3 Prof. Liberadzki o spotkaniu unijnych ministrów ze Swiatłaną Cichanouską

 

- Parlament Europejki i inne instytucje europejskie nie uznały wyników wyborów i to jest bardzo dobra wiadomość - uznał prof. Libradzki.

Profesor przypomniał, że Cichanouska nie chce być prezydentem Białorusi, cytując słowa opozycjonistki: "do tego jest potrzebny rasowy polityk, natomiast jeśli będzie taka potrzeba, tymczasem mogę wziąć odpowiedzialność za państwo". Gość Magdaleny Ogórek stwierdził, że na Białorusi "zaczyna się budzić świadomość, aspiracja" do bliższej współpracy z państwami Unii Europejskiej.

Myślę, że Rada Unii Europejskiej tutaj podejmie stosowne decyzje - wyraził nadzieję profesor. Dodał, że myśli, że "zrobimy kamień milowy do tego, by na wschód od naszej granicy powstały warunki do przemian demokratycznych".

Czytaj także:

Profesor odniósł się także do sytuacji związanej z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego. - Mamy stuprocentową pewność, że to był nowiczok, natomiast inne rzeczy, które Rosja ma na swoim koncie, czyli chodzi i o Krym, chodzi także i o Donbas, o wschodnią Ukrainę, chodzi także o Nord Stream 2, chodzi generalnie o współpracę z Rosją i zachowanie Rosji, a także pamiętajmy, że w Rosji też referendum i próba przedłużenia o kolejną kadencję władzy prezydenta Putina, to są czynniki, które razem sprawiają, iż stawiamy Rosję (...) jako tę, która wykazuje tendencje do tego, żeby się odbudowywać jako imperium - stwierdził prof. Liberadzki.

Profesor uznał te tendencje za niebezpieczne i nazwał je dążeniem do "przerwania stanu pokoju". - Negocjacje są zawsze lepsze niż stan wojny, czy dążenie do hegemonii - podkreślił profesof.

- Temu Unia Europejska się stanowczo przeciwstawia. Żadnej hegemonii, żadnych mocarstw globalnych, czy regionalnych - dodał prof. Liberadzki.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: prof. Bogusław Liberadzki (europoseł z ramienia Lewicy)

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 12.30

itom/ans

Czytaj także

Cichanouska: Putin rozumie, że Białorusini nie będą dłużej akceptować Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 07:31
- Rosyjski przywódca Władimir Putin rozmawia z naszym tak zwanym prezydentem, ale czeka na rozwój wydarzeń; rozumie, że Białorusini dłużej nie będą akceptować Łukaszenki, więc nie sądzę, by wysłał wojska na Białoruś - mówi "Newsweekowi" liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii wezwali UE do rozszerzenia pakietu pomocy dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:09
Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nauseda i Rumunii Klaus Iohannis wydali w poniedziałek wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że UE powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi.
rozwiń zwiń