"Dołożyliśmy się w jakiś skromny sposób do historii świata". Guzy o NZS

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:08
- Dla nas było to oczywiste, że taka organizacja musi powstać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia pierwszy przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów Jarosław Guzy. Jego zdaniem była to "walka z narzuconą nam władzą".
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- 22 września, powstanie NZS to prosta konsekwencja powstania Solidarności. Po prostu NZS był studencką Solidarnością, był częścią ruchu Solidarności - zaznaczył Guzy. Dodał, że "w środowisku studenckim NZS był tą reprezentacją dążeń wolnościowych, które zapoczątkowały strajki sierpniowe i lipcowe".

NZS PAP Arch-1200.jpg
"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Gość radiowej Jedynki stwierdził, że "nie przypadkiem studenci znaleźli się już w Gdańsku, wspierając stoczniowców". Tam powstał pierwszy komitet założycielski NZS złożony ze studentów uczelni gdańskich. - Potem to już poszło we wrześniu przez całą Polskę - dodał Guzy. Przypomniał, że "NZS powstawały właściwie we wszystkich ośrodkach akademickich w kraju".


Posłuchaj
08:27 _PR1_AAC 2020_09_22-12-28-39.mp3 Jarosław Guzy o NZS (Jedynka/W samo południe)

 

Pytany o początki Niezależnego Zrzeszenia Studentów Guzy wymienił także tradycję Studenckiego Komitetu Solidarności, który powstał po zamordowaniu Stanisława Pyjasa w 1977 r. i który to komitet "po raz pierwszy rzucił hasło powstania niezależnej organizacji studenckiej". - Dla nas było to oczywiste, że taka organizacja musi powstać - podkreślił gość Magdaleny Ogórek.

- Dołożyliśmy się w jakiś skromny sposób do historii świata - stwierdził Guzy. Dodał, że "to nie jest tak, że zamykaliśmy się w murach uczelni (...) tak naprawdę to chodziło o coś, co było rewolucją społeczną i narodową równocześnie. To była walka z narzuconą nam władzą".

Brak zgody ze strony władzy

Odnośnie do nieprzychylności władz państwowych, Guzy zaznaczył, że "historia nie była długa, tak samo jak cały karnawał Solidarności". - Oczywiście NZS działał, niezależnie od rejestracji, pod tym względem władze uczelni, zwłaszcza w większych ośrodkach akademickich, ustępowały i organizacja znajdowała swoje miejsce - dodał.

Przypomniał, że władze państwowe odmówiły rejestracji na podstawie obowiązujących wtedy przepisów. - Dopiero strajk łódzki doprowadził do rejestracji zrzeszenia - tłumaczył. Podkreślił przy tym, ze "NZS był nielubiany przez władze, bo był pierwszą organizacją rozwiązaną w stanie wojennym".

"Jak najwięcej wolności"

- Podstawowe hasło to było wywalczenie jak najwięcej wolności, ile się da - zaznaczył pierwszy przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Dodał, że "wiadomo było, że są ograniczenia, ale chcieliśmy zrobić jak najwięcej".

Pytany o świadomość zagrożenia u ówczesnych studentów, Guzy stwierdził, że "to było oczywiste, że represje mogą nastąpić". - Byliśmy całkowicie świadomi zagrożeń, zresztą jak ogromna większość ludzi, którzy zaangażowali się w ten ruch - zaznaczył.

Czytaj także:

Guzy odniósł się także do sytuacji na Białorusi. - Widzimy coś podobnego do tego, co działo się u nas 40 lat temu i dlatego tak wielu ludzi, którzy byli zaangażowani wtedy, kibicuje Białorusinom w tej właśnie rewolucji narodowej i społecznej, stawaniu się narodem, zdobywaniu wolności - stwierdził.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Jarosław Guzy (pierwszy przewodniczący NZS)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 12.28

itom

Czytaj także

Niezależne Zrzeszenie Studentów - uczelniana Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:47
41 lat temu, 17 lutego 1981 roku, Niezależne Zrzeszenie Studentów zostało zarejestrowane przez ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"NZS Pokolenie Przemian". Wystawa w 40. rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:20
Multimedialna wystawa przygotowana we współpracy z IPN przedstawiająca  historię NZS-u pokazana zostanie w Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu.
rozwiń zwiń