Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 10:52
W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Tablica upamiętniająca Karolinę Juszczykowską
Tablica upamiętniająca Karolinę Juszczykowską Foto: gov.pl

Posłuchaj
02:45 PR1_MPLS 2020_09_22-12-42-56.mp3 Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską (W samo południe/Jedynka)

 

Odsłonięcie tablicy w Tomaszowie Mazowieckim było 14. z kolei upamiętnieniem w ramach zainagurowanego w marcu 2019 r. projektu "Zawołani po imieniu". Jest on poświęcony tym, którzy oddali życie za pomoc żydowskim bliźnim w czasach nieludzkiego terroru narzuconego przez niemieckiego okupanta. Odkrywane przez naukowców w archiwach, zapomniane historie przywracane są lokalnym społecznościom i – za pośrednictwem mediów – całemu krajowi, a ich bohaterowie upamiętniani są kamieniami z tablicami, odsłanianymi w miejscach zdarzeń. 

Zamordowana przez pomoc dwóm Żydom

W okresie okupacji niemieckiej Karolina Juszczykowska mieszkała w Tomaszowie Mazowieckim w małym mieszkaniu przy ul. Nieborowskiej 30. W czerwcu 1944 roku, gdy wracała z pracy, zaczepiło ją dwóch młodych, nieznanych jej mężczyzn - miejscowych Żydów, którzy poprosili o udzielenie schronienia. - Prawodopodobnie byli lekarzami. (...) Świadoma zagrożenia, jakie niesie za sobą ukrywanie Żydów, mimo wszystko przystała na tę propozycję - mówi dr Marcin Panecki z Insytutu Pileckiego. 

23 lipca 1944 roku Niemcy z jakiegoś powodu przeszukali budynek przy Nieborowskiej, odkrywając przypadkiem w piwnicy ukrywających się Żydów, których na miejscu rozstrzelali. Karolina Juszczykowska została aresztowana i osadzona w więzieniu policyjnym w Tomaszowie Mazowieckim.Dr Marcin Panecki wyjaśnia, że za pomoc okazaną Żydom, Karolina Juszczykowska została bestialsko zamordowana. - Równo miesiąc po aresztowaniu, 23 sierpnia 1944 roku, zapadł wyrok skazujący na karę śmierci. W pierwszych dniach września Juszczykowską przewieziono do obozu jenieckiego Rodgau-Dieburg. Wyrok śmierci wykonano w zakładzie karnym Preungesheim we Frankfurcie nad Menem - dodaje. 

***

W ramach projektu "Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego upamiętnił wraz z Karoliną Juszczykowską już 36 osób, które za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej zostały zamordowane przez Niemców.

***

Tytuł audycji: W samo południe 

Materiał: Witold Banach 

Data emisji: 22.09.2020r. 

Godzina emisji: 12.45

IAR/ans

Czytaj także

Partia Razem wykorzystała postać rtm. Pileckiego. Wiceminister kultury: oburzające i godne potępienia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 15:26
- Witold Pilecki to największy bohater Europy i nadużywanie jego nazwiska należy zdecydowanie potępić. Ludzie ci nie mają do tego prawa - powiedziała Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, która odniosła się do facebookowego postu Partii Razem. - Rotmistrz nie jest patronem żadnych ruchów odwołujących się do przemocy - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 06:00
Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tym razem będą to Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie. Uroczystość odbędzie w Markach koło Warszawy w ramach projektu "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
rozwiń zwiń