"Liderzy zmian". Barbara Socha o pełnomocnikach ds. rodziny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:55
- Chcemy pokazywać pewne dobre praktyki, które się dzieją w Polsce w różnych gminach - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. Jej zdaniem bardzo istotne są w tej sprawie działania lokalne.
Barbara Socha
Barbara SochaFoto: PAP/Mateusz Marek

- Chcemy pokazywać pewne dobre praktyki, które się dzieją w Polsce w różnych gminach i które mogą pomóc na tych przykładach innym gminom się oprzeć i pewne rzeczy wprowadzać - stwierdziła wiceminister.

praca.jpg
2,3 mln zł na dialog społeczny w walce ze skutkami COVID-19. MRPiPS pomoże pracownikom i pracodawcom


Socha przypomniała, że piątek w Warszawie odbył się pierwszy zjazd pełnomocników wojewódzkich ds. rodziny. - Zaprosiliśmy wszystkich, żeby pokazać naszą wizję, moje biuro jako pełnomocnika i Radę Rodziny, współpracy lokalnej na poziomie samorządów - zaznaczyła wiceminister. Dodała, że "przy każdym województwie mamy taką osobę dedykowaną w tej dziedzinie".

Posłuchaj
07:25 _PR1_AAC 2020_09_29-12-30-47.mp3 Barbara Socha o polityce prorodzinnej (Jedynka/W samo południe) 

- Mamy ogromny potencjał - podkreśliła Socha. Zaznaczyła przy tym, że "jeżeli spojrzymy na zadania gmin to tylko w dwóch przypadkach tam jest mowa o rodzinie i to jest to kontekst dysfunkcyjny i patologiczny, bo mówimy o rodzinie w kontekście pieczy zastępczej oraz w kontekście specjalnej opieki nad kobietami w ciąży".

Wiceminister wskazała, że pierwszym zadaniem dla gmin jest "kształtowanie ładu przestrzennego". Zaznaczyła, że trzeba to zadanie realizować "mając na myśli to, czego potrzebują rodziny, jaką infrastrukturę należy im zapewnić, co sprzyja osiedlaniu się rodzin w danej miejscowości". - Nawet bez zmian legislacyjnych jesteśmy w stanie wywołać takie zmiany, które będą służyły rodzinie - dodała.

- Chcemy przede wszystkim zacząć od tego, żeby wzmocnić ich rolę - podkreśliła Socha w odniesieniu do działalności pełnomocników wojewódzkich ds. rodziny. Dodała, że chce, aby byli oni postrzegani jako "liderzy zmian".

Czytaj także:

Socha podkreśliła, że jako ministerstwo chce pokazywać "zaangażowanie lokalne, bo jest bardzo wiele organizacji pozarządowych, którym na sercu leży polityka prorodzinna".

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 12.30

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: dzięki państwowej pomocy udało się uratować 6 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:00
- Naszym celem jest przede wszystkim, aby gospodarka jak najwcześniej wróciła na tory sprzed okresu pandemii - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Przekazała, że dzięki pomocy państwa zostało uratowanych "6 mln miejsc pracy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne formy wsparcia w jednej lokalizacji. Minister rodziny przekazała środki na centra usług społecznych

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 16:27
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała dwóm gminom z Podkarpacia ponad 5,5 mln zł dofinansowania na centra usług społecznych. Przypomniała, że w ramach pilotażowego programu na ośrodki te rząd przeznaczył 100 mln zł.
rozwiń zwiń