Ekspert: stan zdrowia prezydenta USA ma fundamentalne znaczenie dla świata

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:00
- Stan zdrowia Donalda Trumpa, jego świadomość, poczytalność mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla Ameryki, ale dla świata - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Rod Lamkey / POOL

trump w maseczce pap 1200.jpg
Prezydent Donald Trump i pierwsza dama zakażeni koronawirusem

Gość radiowej Jedynki mówił, że zakażenie koronawirusem Donalda Trumpa rodzi pytania, czy amerykański prezydent ma zdolność do sparowania władzy. - To jest pytanie fundamentalne, bo jest on również dowódcą amerykańskich sił zbrojnych i ma tzw. klucz atomowy - zauważył Andrzej Talaga.

Posłuchaj
06:12 PR1_MPLS 2020_10_03-12-44-01.mp3 Andrzej Talaga: stan zdrowia amerykańskiego prezydenta ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla Ameryki, ale dla świata (W samo południe/ Jedynka)

 

Analityk Warsaw Enterprise Institute podkreślił, że prezydent USA musi być osobą, która "w każdym momencie dnia i nocy jest zdolna do podjęcia racjonalnej decyzji, co do użycia lub nie użycia broni nuklearnej".

- Dlatego jego stan zdrowia, świadomość, poczytalność, są takimi elementami, które mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla Ameryki, ale dla świata - ocenił.

górski karabach 1200 pap.jpg
"To eskalacja tlącego się od dawna konfliktu". Publicysta o działaniach wojennych w Górnym Karabachu

Konflikt w Górskim Karabachu

Ekspert mówił też o konflikcie w Górskim Karabachu i o państwach, które mają wpływ na jego przebieg. - Azerbejdżanu ma wsparcie Turcji, ale pamiętajmy, że Rosja też jest silnym graczem. A jej stanowisko nie jest jednoznaczne, bo ona oczywiście wspiera Armenię, jest jej sojusznikiem w ramach układu o bezpieczeństwie zbiorowym Armenii, ale z drugiej strony w ostatnich latach sprzedawała więcej broni do Azerbejdżanu - podkreślił.

Andrzej Talaga dodał, że to oznacza, iż "Rosja woli równowagę sił w tym regionie, którą można rozgrywać, niż zdecydowane zwycięstwo jednej lub drugiej strony".

Zapraszamy o wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: Andrzej Talaga (analityk Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 3.10.2020

Godzina emisji: 12.30

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Możemy spodziewać się rekordowej frekwencji". Dr Andrzej Anusz o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:55
- Wynik tych wyborów nie powinien być kwestionowany przez żadną znaczącą siłę polityczną. To dobrze dla demokracji w Polsce, każde wybory to jej święto -  mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu im. Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump zakażony koronawirusem. Poseł Konfederacji: to pewnie zatrzyma jego kampanię wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 09:11
– To, że Donald Trump ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, mogło się zdarzyć. Jest politykiem, spotyka się z masą różnych ludzi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Konfederacji Artur Dziambor.
rozwiń zwiń