Nieopłacalna edukacja

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 07:40
Radni ze Słupska chcą, aby sąsiednie gminy wiejskie płaciły miastu za to, że dzieci z ich terenów uczęszczają do miejskich szkół.
Audio
  • Posłuchaj materiału na temat problemów edukacyjnych w Słupsku

W ten sposób radni chcą łatać dziurawy budżet miasta.

Robert Kujawiski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Słupsk uważa, że miasto zbyt dużo dopłaca do edukacji uczniów, także tych spoza granic Słupska i należy ograniczyć te wydatki - Jeżeli chodzi o liczbę tych dzieci, nie jest tych przypadków dużo. Natomiast trzeba szukać sposobów, aby pieniądze, które wydajemy na oświatę gdzieś pozyskiwać - tłumaczy Kujawski.

W tym roku miasto na edukację wydało blisko 150 milionów złotych, przy czym subwencja oświatowa stanowi 107 milionów złotych. -  Widać, że dokładamy bardzo dużo, bo ponad 40 milionów złotych do zadań oświatowych - wylicza wiceprzewodniczący.

Pomysłem oburzeni są wójtowie gmin wiejskich. Samorządy wiejskie z miastem Słupsk od 11 lat mają podpisane porozumienie na mocy, którego oba samorządy zrzekają się dopłacania do edukacji nie swoich uczniów. Mariusz Chmiel, wójt gminy wiejskiej Słupsk podejrzewa, że albo miasto jest w złej sytuacji finansowej , albo ja to ujął "chcą sobie strzelić w kolano".

Natomiast Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica zapowiada, że nie ma zamiaru płacić miastu za kształcenie dzieci i jeśli zajdzie potrzeba zabierze wszystkich uczniów z miasta do gminnych szkół. - Ja uważam, że edukacja w gminie miejskiej Kobylnica ma równy poziom gminie miejskiej Słupsk. Praktycznie posiadamy wszystkie przyrządy do tego, żeby kształcić dzieci na poziomie miejskim - twierdzi wójt Kobylnicy.

Wójtowie gmin wiejskich są zdania, że jeśli radni Słupska zdecydują się wprowadzić swój pomysł w życie, to tylko na tym stracą. - Jeśli tak będzie, to gminy zabiorą swoich uczniów. Żadna z gmin nie będzie chciała dopłacać. Wtedy może się okazać, że miasto zamiast zarobić, to starci - tłumaczył Mariusz Chmiel.

Okazuje się, że rzeczywiście miasto może stracić, ponieważ tracąc uczniów starci także dofinansowanie do jego edukacji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w oświacie a kryzys

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2009 20:44
Senat podtrzymał te propozycje sejmowe, spowodował tylko, że nieco pierwszy rok, to rozpoczynanie w tym roku zostało nieco złagodzone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z polską szkołą?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2008 17:45
O ustaleniach edukacyjnego okrągłego stołu porozmawiam z jego uczestnikami - Sławomirem Broniarzem szefem ZNP i Andrzejem Smirnowem z PO, przewodniczącym sejmowej komisji edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany w systemie edukacji proponowane przez Ministerstwo Edukacji są korzystne?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 12:00
6 latki do szkoły, obowiązkowa matura z matematyki, taniec, basen lub joga zamiast jednej z lekcji wf, koniec z przysposobieniem obronnym, w zamian - edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie do życia w rodzinie nieobowiązkowe tylko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polskie wyższe uczelnie dają dobre wykształcenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:00
Harvard nie dlatego stał się Harvardem, że państwo nagle podarowało mu dużo pieniędzy lub ktoś napisał mądrą ustawę o promowaniu najlepszych uczelni USA. Harvard stał się synonimem jakości w szkolnictwie wyższym...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucz się dziecię, ucz!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 08:25
Celem nauki w przedszkolu są nie tylko zajęcia dydaktyczne, ale również założenia wychowawcze i społeczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok nowy, problemy stare

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 12:15
Zbliża się nowy rok szkolny, pozostały stare problemy, ale i pojawiły nowe.
rozwiń zwiń