Dr Dawid Piekarz: zamknięcie całej gospodarki nie jest panaceum na pandemię

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 14:28
- Gdyby nastąpił kolejny lockdown, to by faktycznie było absolutnie potężne zagrożenie, przede wszystkim dla finansów państwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, odnosząc się do ekonomicznych skutków ewentualnego ponownego zamknięcia gospodarki.
Dr Dawid Piekarz
Dr Dawid PiekarzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W ciągu doby zarejestrowano w Polsce 4 739 zakażeń koronawirusem, co stanowi kolejny - dzień po dniu - rekord zachorowań. Od soboty na terytorium całego kraju będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia, w tym nakaz zasłaniania ust i nosa. Lokale gastronomiczne będą otwarte od 6.00 do 22.00 z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Od przyszłego tygodnia zmniejszona zostanie dopuszczalna liczba osób na imprezach okolicznościowych. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego analizuje, czy konieczne będzie wprowadzenie dalszych ograniczeń.

maseczki pap_20201004_0OP 1200.jpg
"Będziemy je zdecydowanie egzekwować". Dworczyk o przepisach związanych z pandemią

Dr Dawid Piekarz zwrócił uwagę, że na początku roku przekonaliśmy się, jak wiele osób ucierpiało ekonomicznie i życiowo na skutek lockdownu. Jak ocenił, w tej chwili największym niebezpieczeństwem byłaby skala zachorowań tak duża, że wymuszająca ponowne wprowadzenie takich obostrzeń. 

Posłuchaj
06:57 [ PR1]PR1 (mp3) 9 październik 2020 12_30_19.mp3 Dr Dawid Piekarz o skutkach gospodarczych koronawirusa i ewentualnego lockdownu (Jedynka/W samo południe)

 

- Teraz byłoby to zagrożenie znacznie większe niż w marcu, kwietniu - ostrzegł ekspert. Przypomniał, że do pierwszego lockdownu państwo startowało z dość dobrym, niemal zrównoważonym budżetem. -  Dlatego mogliśmy wydać absolutnie bezprecedensowe w historii gospodarczej naszego kraju pieniądze na tzw. tarczę antykryzysową, która sprawiła, że przeszliśmy przez to relatywnie suchą nogą - wyjaśnił.

- Widać, że tak naprawdę zamknięcie całej gospodarki nie jest panaceum na pandemię - powiedział gość Polskiego Radia. Jak ocenił, "z dwojga złego lepiej punktowo uderzać w centra, gdzie koronawirus może się roznosić, natomiast unikać rozwiązania atomowego polegającego na tym, że zamykamy wszystko".

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: dr Dawid Piekarz (wiceprezes Instytutu Staszica)

Data emisji: 09.10.2020

Godzina emisji: 12.28

fc

Czytaj także

"Cały świat zaczyna stosować model szwedzki". Prof. Religa o walce z pandemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:20
- Problem drugiej fali koronawirusa w Szwecji praktycznie nie istnieje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Religa z Instytutu Karolinska w Solnie w Szwecji i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń