Kontakt z Polonią w czasie pandemii. Dziedziczak: staramy się jak najwięcej przenieść do internetu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:29
- Wiele tradycyjnych metod, narzędzi współpracy między krajem a zagranicą nie jest możliwych w dobie pandemii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: W. Kusiński/PRSA

Jan Dziedziczak przyznał, że COVID-19 definiuje na nowo priorytety, które stawia się w sferze wspierania Polonii, bo wiele dotychczasowych działań jest teraz niemożliwych np. przyjazdy młodzieży do Polski, polonijne festiwale czy kongresy. - To wszystko musimy zmodyfikować, albo po prostu zawiesić - stwierdził.


Posłuchaj
05:34 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 12_14_25.mp3 Jan Dziedziczak o wsparciu Polonii w czasie pandemii (Jedynka/W samo południe)

 

- Cały czas trwają wydarzenia w internecie, staramy się jak najwięcej przenieść do internetu - powiedział gość radiowej Jedynki. Wskazał, że do sieci przeniosła się także prasa polonijna. - Kwitną portale internetowe, media społecznościowe naszych rodaków - dodał.

pomnik katyński new jersey free 1200.jpg
Manifestacja Polonii przed Pomnikiem Katyńskim w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

- Bardzo istotne jest to, żeby strategiczny element opieki państwa nad rodakami za granicą czyli szkoły polonijne, formacja patriotyczna, język polski, wiedza o polskiej historii, geografii była przekazywana już nie w szkółkach weekendowych tylko właśnie w internecie - podkreślił Jan Dziedziczak. Jak zauważył, jest to dużo trudniejsze, a o wyzwaniach związanymi z zajęciami na odległość przekonaliśmy się też w kraju. 

Gość audycji "W samo południe" wskazał, że rodacy dotknięci kryzysem spowodowanym przez pandemię mogą też liczyć na wsparcie materialne. - Zwłaszcza Polacy na Wschodzie otrzymują taką pomoc, organizowane są zbiórki, wyjazdy z darami - powiedział.

Jan Dziedziczak mówił też o sytuacji i pomocy dla Polaków na Białorusi. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Gość: Jan Dziedziczak (sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków z granicą)

Data emisji: 13.10.2020

Godz. emisji: 12.14

fc

Czytaj także

Jan Dziedziczak pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 14:43
Poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych ds. Polonii Jan Dziedziczak został powołany w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konopacka i Walasiewicz wśród bohaterów wystawy "Znani nieznani. Polacy światu"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:00
Utytułowane lekkoatletki Halina Konopacka i Stanisława Walasiewicz znalazły się wśród bohaterów wystawy "Znani nieznani. Polacy światu". Poświęcona jest wybitnym osobom, które w różnych dziedzinach mają zasługi dla Polski i innych krajów.
rozwiń zwiń