"Łabędzi śpiew, chęć zwrócenia uwagi świata i Europy". Ekspert o ultimatum postawionym Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 13:18
- Ona jest twarzą, natomiast protesty białoruskie od samego początku tak naprawdę swoje źródło mają na ulicach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu "Na Wschodzie" odnosząc się do roli Swiatłany Cichanouskiej w wydarzeniach na Białorusi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Castleski

Podczas audycji rozmawiano o obecnej sytuacji na Białorusi i przyszłości kraju. 

Białoruś protest 1200 free Mińsk
Doradca Cichanouskiej: czeka nas kryzys, wolna Białoruś będzie ubiegać się o restrukturyzację długu

Ultimatum

Gościa audycji zapytano o kończące się jutro ultimatum postawione Aleksandrowi Łukaszence. - Nie spodziewam się tego, że jutro rozpoczną się ogólnokrajowe protesty, że sklepy państwowe będą świeciły pustkami, bo nikt do nich nie przyjdzie, że ludzie nie będą kupowali alkoholu i papierosów, że zablokowane zostaną wszystkie drogi. To już nie jest ten moment - odpowiedział ekspert. - To bynajmniej nie oznacza, że protesty się już skończyły, a Łukaszenka wygrał - dodał. 


Posłuchaj
08:25 _PR1_AAC 2020_10_24-12-41-08.mp3 Bartosz Tesławski o obecnej sytuacji na Białorusi (W samo południe/Jedynka)

 

- Szanse powodzenia planu Cichanouskiej są raczej niewielkie. To był taki łabędzi śpiew, chęć zwrócenia uwagi świata i Europy na to, co się dzieje na Białorusi. Pokazania, że opozycja nie złożyła jeszcze broni - zauważył gość. 

Transformacja Białorusi

W audycji poruszono także temat gróźb Łukaszenki sugerujących używanie systemu rozpoznawania twarzy. - To, co jest siłą białoruskich protestów, to jest to, że one tak naprawdę twarzy nie mają - powiedział Tesławski.  

- Będzie transformacja, Łukaszenka prawdopodobnie liczy na to, że będzie to transformacja kontrolowana, w kierunku bardziej przedstawicielskiej demokracji albo reżimu, który będzie udawał przedstawicielską demokrację - zauważył gość.  

W rozmowie poruszono także rolę Rosji w obecnych wydarzeniach na Białorusi. - Oni by chcieli, żeby Łukaszenka był słabszy i był bardziej kontrolowalny. Łukaszenka, który jest zmuszony do dialogu, do dialogu z siłami, które mimo wszystko mogą być prorosyjskie, byłby znacznie lepszy niż Łukaszenka, który jest sam jeden, groźny, i nie wiadomo, co się będzie z nim działo - odpowiedział ekspert. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki

GośćBartosz Tesławski (portal "Na Wschodzie")

Data emisji: 24.10.2020

Godz. emisji: 12.41

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Reżim wie, że umiera". Cichanouska ze specjalnym apelem do milicji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 11:05
Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawieł Łatuszka o ultimatum dla Łukaszenki: nie możemy zdradzać wszystkich planów, reżim nie będzie miał niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:00
- Mamy program działania, jeszcze w zeszłym tygodniu został opracowany przede wszystkim przez sztab Swiatłany Cichanouskiej – powiedział Pawieł Łatuszka, członek prezydium Rady Koordynacyjnej, pytany na konferencji o plany opozycji w sprawie ultimatum postawionego Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń