Biegać każdy może

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2010 14:00
Bieganie wciąga i staje się sposobem na życie.
Audio

11 i 12 września odbywa się dwudniowy Międzynarodowy Festiwal Biegowy w Krynicy Zdroju. Do udziału w imprezie zgłosiło się blisko dwa tysiace osób - amatorzy, zawodowcy, maratończycy, młodzi, starzy oraz całe rodziny.

Festiwal wystartował o godz. 3 nad ranem w sobotę. Pierwsza trasa ma długość ok. 4,5 km i prowadzi po wielu okolicznych wzgórzach Beskidu Sądeckiego.

- Moja przygoda z bieganiem zaczęła się cztery lata temu od zaciasnych dżinsów. Miałam wybór albo przejść na dietę albo zrobć coś z sobą i wybrałam jogging - mówi Anna Pawłowska -Pojawa, która przebiegła już dziewięć maratonów. - Pierwszego dnia przebiegłam około 800 metrów i myślałam, że umrę. Rok później pobiegłam w pierwszym maratonie. Teraz biegam około 12 godzin w tygodniu. Bieganie wciąga i sprawia mi wielką przyjemność - opowiada Pawłowska - Pojawa.

Uczestnicy Festiwalu Biegania są przekonani, że bieganie odstresowuje, pomaga zachować lepszą kondycję i zdrowie. - To jest sposób na życie - mówią.

Organizatorzy przygotowali sześć tars biegowych o długości 200 km. Udział w biegach zapowiedziały m.in. Małgorzata Sobańska, dwukrotna mistrzyni Polski w maratonie i Izabela Zatorska, wicemistrzyni świata w biegach górskich. Dodatkowo na festiwalu zostanie wybrana najszybsza rodzina w Polsce.

 - W Polsce trwa teraz zainteresowanie bieganiem. Chcieliśmy jeszcze bardziej przybliżyć ten sport ludziom w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania sportowego - mówi Tomasz Lipiec, dyrektor Festiwalu Beigowego w Krynicy Zdroju. - Zorganizowaliśmy między innymi minimaraton dla dzieci, bieg dla kobiet na 1 kilometr oraz biegi wymagające większego zaangażowania i treningu, czyli bieg na 10 kilometrów, maraton i ultramaraton, który wymaga już wielu lat treningu i doświadczenia - wylicza Tomasz Lipiec.

(im)

Czytaj także

Znajdź swoją motywację!

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:00
Prowadzący doradzają, jak znaleźć motywację i jak zacząć trening. O tym, jak trenować i jak się zmotywować, powiedzą zaproszeni goście - czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski i psycholog sportu, Joanna Madej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegaj razem z dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 17:58
Jak zachęcić dzieci do biegania i krzewić kulturę aktywności sportowej od najmłodszych lat? Odpowiedź na to pytanie pomoże znaleźć dr Urszula Zdanowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegaj dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 09:32
Prowadzący przekonuje, że bieganie może nam wyjść tylko na zdrowie, co potwierdzają specjaliści medycyny sportowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepiej biegać rano

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 17:20
Kiedy i dlaczego bieganie jest bardziej korzystne dla zachowania kondycji?
rozwiń zwiń