"Animowany i wspierany przez polityków opozycji". Prof. Kleiber o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 13:30
- Nie mam wątpliwości, że te protesty są jakoś animowane i wspierane przez polityków opozycji - a to jest wysoce niefortunne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, a obecnie redaktor naczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze", odnosząc się do protestów ws. decyzji TK o aborcji eugenicznej.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
1200_strajk_PAP.jpg
"W pełni profesjonalne, sterowane z zewnątrz". Miłosz Lodowski o protestach ws. decyzji TK

Prof. Michał Kleiber, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, zaznaczył, że "polska klasa polityczna - w obliczu aktualnej sytuacji - powinna stanąć na wysokości zadania". - Politycy powinni zrozumieć, że zostali wybrani po to, żeby dbać o dobro wspólne, a nie skupiać się na rywalizacji kulturowej - mówił.

Posłuchaj
07:38 [PR1] PR1 (mp3) 6 listopad_2020_11_06-12-27-39_for_media.mp3 Prof. Michał Kleiber: jesteśmy w trakcie rywalizacji kulturowej (W samo południe/Jedynka)

Czytaj także:

- Tak, jesteśmy w trakcie rywalizacji kulturowej. Starsze pokolenie musi zdać sobie sprawę z tego, że w tej chwili młodsza część społeczeństwa ma trochę inne poglądy. Trzeba o tym rozmawiać, nie można zabronić artykułowania poglądów - tłumaczył.

walka 1200 en.jpg
"Życie jest dla nas najważniejsze". Internauci odpowiadają na Strajk Kobiet akcją #ProLifeChallenge

- Spokój, rozmowa, zawieranie pośrednich kompromisów - na przykład powrót do tego aborcyjnego kompromisu, który był do tej pory - i jednocześnie otworzenie dalszej debaty dla tego, co mogłoby się stać za pięć, dziesięć lat - zaznaczył. - Apeluję do polityków o poważne potraktowanie sprawy - to leży nie tylko w ich rękach, ale i interesie - dodał.

Były prezes PAN stwierdził, że "nie ma wątpliwości, iż te protesty są jakoś animowane i wspierane przez polityków opozycji". - To wysoce niefortunne - powiedział.

***

Masowe protesty w całej Polsce trwają od 22 października i są wyrazem sprzeciwem wobec zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.

Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Strajk Kobiet.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Michał Kleiber
Data emisji: 06.11.2020
Godzina emisji: 12.27

PR1/PAP
pb/kh

Czytaj także

"To barbarzyństwo, jestem przerażona". Zbezczeszczono grób rodziców poseł PiS

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:30
Zwolennicy środowisk proaborcyjnych zbezcześcili grób rodziców poseł PiS Anny Milczanowskiej. Na nagrobku pozostawili ulotkę z hasłem "Córka Anna przynosi wstyd waszej pamięci". Opatrzono ją logo organizacji Strajk Kobiet, która od dwóch tygodni organizuje w Polsce nielegalne manifestacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najmniej emocji od początku ich trwania". Spada zainteresowanie protestami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:26
- Poniedziałkowym protestom towarzyszyło zdecydowanie najmniej emocji od początku ich trwania. W przypadku rażących naruszeń nakładane były mandaty karne lub kierowano wnioski do sądu, łącznie takie sankcje zastosowano w ponad 20 przypadkach - przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scheuring-Wielgus z proaborcyjnymi hasłami na mszy. Sprawę bada prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:51
Toruńska prokuratura wszczęła śledztwo ws. możliwego złośliwego przeszkadzania w wykonywaniu aktów religijnych m.in. przez posła Lewicy Joannę Scheuring-Wielgus. Za ten czyn grozi grzywna, kara ograniczenia wolności bądź jej pozbawienia do dwóch lat.
rozwiń zwiń