"To nie jest w polskim interesie". Mucha o możliwym uzależnieniu środków UE od kryteriów praworządności

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
- Bardzo ubolewam nad tym, że opozycja nie jest w stanie wyłączyć pewnych sfer z ostrego sporu politycznego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha. Wiceszef KPRP odniósł się w ten sposób do zachowań polityków opozycji, którzy popierają proponowany mechanizm przyznawania środków UE od nieprecyzyjnych zasad praworządności. - Są takie sfery, gdzie tego rodzaju retoryka, tego rodzaju wypowiedzi nie powinny mieć miejsca. Taką sferą jest polityka zagraniczna - dodał. 
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł MuchaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do przywódców krajów UE w związku z trwającymi negocjacjami dotyczącymi budżetu unijnego. Szef rządu podkreślił w nim, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dotyczącego zasad przestrzegania praworządności.

Opozycja ostro krytykuje jednak takie posunięcie, nazywając działania premiera zdradą. 

"Nieracjonalne i niezgodne z traktatami"

Na antenie radiowej Jedynki odniósł się do tego Paweł Mucha. - Polska nie wyraża zgody na tworzenie takich mechanizmów, które politycznie miałaby warunkować kwestie związane z oceną polityczną - stwierdził minister Kancelarii Prezydenta. 

Czytaj więcej
dworczyk 663 twitter.jpg
UE chce powiązania funduszy z praworządnością. Dworczyk: nie będzie na to zgody

Gość audycji podkreślił również, że "nieracjonalne jest uwarunkowywanie wypłaty środków unijnych od polityki wewnętrznej kraju". - Nie ma dla tego rodzaju działań podstawy w Trakcie o Unii Europejskiej - przypomniał Paweł Mucha. 

Posłuchaj
07:37 [ PR1]PR1 (mp3) 13 listopad 2020 12_27_01.mp3 Paweł Mucha o planach przyznawania środków UE według kryteriów praworządności (Jedynka/W samo południe)

Projekt rozporządzenia dotyczącego mechanizmu jest częścią pakietu rozporządzeń okołobudżetowych. Aby został przyjęty wymaga tylko większości kwalifikowanej w Radzie UE i zwykłej większości w Parlamencie Europejskim. Jednak jako część całego pakietu budżetu unijnego wymaga jednomyślności.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta RP 

Data emisji: 13.11.2020

Godz. emisji: 12.28

kmp

Czytaj także

Prof. Legutko: w UE w sposób systemowy łamane są reguły, nie ma tam szacunku dla zasad i traktatów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 21:06
- Elity europejskie mają dość jednolity lewicowy światopogląd, są bardzo politycznie i partyjnie zaangażowane. Mówiąc brutalnie, nienawidzą takich rządów jak polski czy węgierski i robią wszystko, by utrudnić im życie - powiedział Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Sejmu: pytania o pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:53
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła w Sejmie, że rząd w "trybie ekstraordynaryjnym" przygotował tarczę branżową dla firm, które najmocniej odczuły skutki drugiej fali pandemii COVID-19. Wiceminister odpowiadała na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie pomocy branżom: gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i weselnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA ws. ataków na kościoły: jeśli ktoś łamie prawo, to musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:21
Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób aktów agresji i profanacji miejsc kultu religijnego, podlegająca mi policja będzie podejmowała zdecydowane działania - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Dodał, że celem policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom.
rozwiń zwiń