"Przełomowy i fundamentalny". Dmitrowicz o liście Episkopatu Polski do biskupów niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:25
- W liście do biskupów niemieckich padły słowa, które wszyscy znamy, proszące o przebaczenie i przebaczające. To był niesamowity gest i coś pięknego, także w perspektywie naszych czasów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rozmowa dotyczyła 55. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zawierał on analizę tysiącletnich stosunków polsko-niemieckich i kończył się słynnym zdaniem o przebaczeniu wzajemnych krzywd oraz prośbą o przebaczenie. - W kontekście dialogu polsko-niemieckiego to był moment przełomowy i fundamentalny. 20 lat po wojnie rany nie były jeszcze zabliźnione, a w kontekście II Soboru Watykańskiego ten element pojednania wraz z kontekstem milenijnym był szczególny - podkreślił Piotr Dmitrowicz.

wyszynski-663.jpg
Wybaczamy i prosimy o wybaczenie. 55. rocznica listu biskupów

- Padły tam słowa, które wszyscy znamy, proszące o przebaczenie i przebaczające. To był gest niesamowity i coś pięknego także w perspektywie naszych czasów. Dodajmy od razu, że list wywołał potworną wściekłość ze strony Gomułki. W XX w. chyba żadna kampania wymierzona w Kościół nie była tak potężna jak ta - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
05:49 PR1 (mp3) 18 listopad 2020 12_28_54_40_for_media.mp3 Piotr Dmitrowicz: "bez listu biskupów polskich do biskupów niemieckich szukanie rzeczy wspólnych i odważne mówienie o wspólnej historii trudno jest sobie wyobrazić"

- Bez listu biskupów polskich do biskupów niemieckich szukanie rzeczy wspólnych i odważne mówienie o wspólnej historii trudno jest sobie wyobrazić - podsumował rozmówca.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

GośćPiotr Dmitrowicz (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 18.11.2020

Godz. emisji: 12.28

pkr

Czytaj także

"Pokojowa przyszłość dla naszych narodów". Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 05:50
31 lat temu odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania. - Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy świętej w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1966 - państwo i Kościół walczą o rząd dusz przy okazji Millenium

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 21:07
W tym styczniu 1966 roku władze PRL proklamowały konkurencyjne wobec kościelnego Millenium obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego z programem 1000 szkół na tysiąclecie Państwa. To kolejny etap walki o rząd dusz.
rozwiń zwiń