Jak przebiegał ostatni wideoszczyt UE? Opowiedziała o nim brukselska korespondentka Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:00
- Debata na wideoszczycie UE była krótka. Trwała raptem kilkanaście minut - powiedziała w Programie 1 Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia. 
Premier Mateusz Morawiecki podczas wideoszczytu UE
Premier Mateusz Morawiecki podczas wideoszczytu UEFoto: Twitter/@PremierRP

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Wcześniej Polska i Węgry zagroziły zawetowaniem budżetu, jeśli wypłata środków zostanie powiązana z mechanizmem kontroli praworządności.

Czytaj więcej
Witold Waszczykowski MSZ 1200 F shutterstock.jpg
Waszczykowski: nie istnieje prawnie wiążący dokument definiujący tzw. praworządność

W radiowej Jedynce odniosła się do tego brukselska korespondentka Polskiego Radia. Beata Płomecka podkreśliła, że Polska nie zgłasza zastrzeżeń, co do wysokości wynegocjowanych wypłat z budżetu UE i kwoty, która nam przypadnie z funduszu odbudowy. - Natomiast Polsce i Węgrom nie podoba się mechanizm warunkowości - czyli taki, który umożliwia zawieszenie środków nawet, gdyby brak praworządności był tylko hipotetycznym ryzykiem - zauważyła korespondentka.

Posłuchaj
10:23 PR1_MPLS 2020_11_21-12-30-21.mp3 Beata Płomecka o wideoszczycie UE (Jedynka/W samo południe)

Beata Płomecka wskazała również, że debata na wideoszczycie trwała raptem kilkanaście minut. Zadecydował o tym przewodniczący Rady Europejskiej, który stwierdził, że zdalna forma nie służy tego typu dyskusjom. - Najpierw Charles Michel przedstawił stan negocjacji, później przemawiała kanclerz Niemiec, a następnie premierzy Polski i Węgier powtórzyli negatywne stanowisko dotyczące mechanizmu warunkowości. Tak przebiegała ta dyskusja praworządnościowa - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 21.11.2020

Godz. emisji: 12.28

jp

Czytaj także

"Mechanizm zniewolenia politycznego". Jacek Karnowski o działaniach UE ws. budżetu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:34
- Polski rząd nie ma wyjścia, musi przeciwstawiać się czemuś, co jest w jakiejś mierze końcem demokracji. To jest mechanizm, który będzie polegał na tym, że każda ustawa przed przyjęciem będzie musiała uzyskać akceptację czynników unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Jałowiczor: duże zmiany UE często "przepycha" po cichu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:00
- Najpierw zaproponowano powiązanie funduszy unijnych z praworządnością tak, że kwestia praworządności dotyczyła przejrzystości wydawania tych środków (...). Jak się okazało, pod płaszczykiem pilnowania funduszy europejskich, zostały one powiązane z czymś, co tak naprawdę zależy od widzimisię najprawdopodobniej Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gościa Niedzielnego" Jakub Jałowiczor.
rozwiń zwiń