Poseł Lewicy: cieszymy się, że premier zaczął słuchać ekspertów ws. walki z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:28
- Cieszymy się, że premier zaczął słuchać ekspertów, przestał patrzeć na walkę z epidemią częściowo jako na walkę polityczną. (...) Nie powinno być tak, że rząd najpierw ogłasza obostrzenia, a później przystępuje do rozmowy z zainteresowanymi - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Katarzyna Kotula.
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w PolsceFoto: 0simon0/Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o potwierdzeniu koronawirusa u kolejnych 10 139 osób. Zmarło 540 chorych. W sobotę rząd poinformował o kolejnych krokach dotyczących walki z pandemią COVID-19 w Polsce. Od 28 listopada możliwe będzie funkcjonowanie placówek handlowych przy zachowaniu najwyższego reżimu sanitarnego. Równocześnie podjęto decyzję o utrzymaniu nauki zdalnej, ferie zimowe zostały zaś skumulowane w jednym terminie w całej Polsce. W rozmowie "W samo południe" działania rządu komentowała poseł Lewicy Katarzyna Kotula.

EN_01453885_0021-12.jpg
MZ: ponad 10 tys. zakażeń. Nowe przypadki koronawirusa w Polsce
Posłuchaj
06:33 PR1_MPLS 2020_11_24-12-28-51WsP.mp3 Katarzyna Kotula o działaniach rządu w walce z pandemią ("W samo południe" / Jedynka)

"Rząd zaczął słuchać ekspertów"

Polityk Lewicy podkreśliła, że działania rządu zasługują zarówno na pochwałę, jak i na naganę. Zauważyła, że Lewica od dawna mówiła, że w walce z pandemią państwo powinno słuchać ekspertów. - I faktycznie cieszymy się, że premier zaczął słuchać ekspertów, przestał patrzeć na walkę z epidemią częściowo jako na walkę polityczną - mówiła Katarzyna Kotula.

Jak wyjaśniła, do tej pory odnosiła wrażenie - patrząc na działania rządzących - że walka z pandemią jest "walką na oślep". Teraz zaś - dodała - pojawiła się nadzieja, "że z tym koniec, że czas na zmianę strategii i faktyczną współpracę rządu z tymi poszczególnymi sektorami gospodarki".

Czytaj również:

"Zrezygnować z mniej pilnych wydatków"

W rozmowie zwrócono uwagę, że polski rząd nie różni się w walce z pandemią od innych rządów w Europie, ponieważ koronawirus dla wszystkich państw jest czymś nowym i wszyscy działali trochę po omacku. Poseł Lewicy została zapytana, co w takim razie państwo powinno zrobić, żeby było lepiej.

koronawirus szpital 1200 shutterstock.jpg
22 094 chorych w szpitalach, 2 126 z nich pod respiratorami. Z COVID-19 wyzdrowiało prawie 424 tys. osób

- Chodzi o to, że nie powinno być tak, że rząd najpierw ogłasza obostrzenia, a później przystępuje do rozmowy z zainteresowanymi - mówiła.

- Mamy wszyscy pełną świadomość, że system ochrony zdrowia jest niewydolny, i że są to wieloletnie zaniechania, być może kilku ekip rządzących. Personel walczący z epidemią jest przemęczony. Dodatkowo niestety rząd świadomie łamie prawo nie publikując ustawy covidowej, która zapewniałaby podwyżki medykom, którzy walczą z koronawirusem. I ja rozumiem, że to jest po to, żeby budżet był mniej obciążony. Ale na przykład w tym okresie uważamy, że moglibyśmy zrezygnować z mniej pilnych wydatków, na przykład zakupów uzbrojenia chociażby - dodała Katarzyna Kotula.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Magdalena Ogórek
Gość: Katarzyna Kotula (Lewica)
Data emisji: 24.11.2020
Godzina emisji: 12.29

PAP, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Potrzeba konsolidacji społeczeństw". Piotr Kaleta o działaniach polityków w walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 13:37
- Jesteśmy w tej chwili w sytuacji wyjątkowej w dziejach naszego kraju, ale także w dziejach ludzkości, abyśmy mogli wspólnie podjąć odpowiedzialność, abyśmy mogli przejść przez ten bardzo trudny czas. Ale do tego jest potrzeba konsolidacja społeczeństw - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji "Tydzień kontra tydzień" był także Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: ok. 10 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 09:56
Około 10 tysięcy żołnierzy pomaga administracji cywilnej w związku z pandemią, m.in. w blisko 800 szpitalach - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia. - Wojsko Polskie jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie - dodał.
rozwiń zwiń