Reginia-Zacharski: stanowisko Polski i Węgier ws. budżetu UE ma solidne poparcie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 13:44
- W każdych negocjacjach twarde stanowiska są rzeczą jak najbardziej naturalną i normalną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia politolog Jacek Reginia-Zacharski o polskim i węgierskim sprzeciwie w kwestii unijnego budżetu.
Mateusz Morawiecki i Viktor Orban
Mateusz Morawiecki i Viktor OrbanFoto: Andrzej Lange/PAP

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że stanowisko jego kraju i Polski w sprawie budżetu UE jest twarde jak beton i do porozumienia w tej sprawie dojdzie tylko wtedy, jeśli nie będzie wiązania kwestii gospodarczych z politycznymi.

paweł jabłoński pap 1200.jpg
Wiceszef MSZ: Polska i Węgry nie zgodzą się na arbitralne rozwiązania

-  Stanowisko węgierskie już na samym początku było dosyć twarde, ale utwardzało się, jeżeli chodzi o dodatkowe argumenty - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gość Jedynki ocenił, że podczas spotkania premierów Polski i Węgier "ten dwugłos zabrzmiał w bardzo dobrym chórze". 


Posłuchaj
08:28 [ PR1]PR1 (mp3) 27 listopad 2020 12_28_52.mp3 Jacek Reginia-Zacharski o negocjacjach ws. unijnego budżetu (Jedynka/W samo południe)

 

Politolog podkreślił, że stanowisko i węgierskie i polskie ma "dosyć silne, solidne poparcie". - Za stanowiskiem ogłaszanym przez premierów stoją stanowiska parlamentów - wskazał.

unia europejska 1200 free 2.jpg
"Bruksela jest dźwignią polityczną Paryża i Berlina". Prof. Mieczysław Ryba o kwestii praworządności

Reginia-Zacharski wyraził przekonanie, że rządy większości krajów rozumieją stanowisko Polski i Węgier. - Jest to w praktyce negocjacyjnej rzecz całkowicie normalna, że stawia się wysoko "warunki wyjściowe" - dodał. 

Gość mówił też o działaniach prokuratury ws. Strajku Kobiet i rozpadzie koalicji PSL i Kukiz'15. 

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 12.29

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fogiel o sprawie unijnego budżetu: nadal jest tu pole do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:01
- Polska nie zgodzi się na powiązanie unijnych środków z arbitralnie rozumianą zasadą praworządności - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazywał, że polski rząd ma pole do negocjacji z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier rozmawiał z Angelą Merkel o najważniejszych sprawach UE. Rzecznik rządu: stanowisko Polski konsekwentne

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:00
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem były trwające negocjacje budżetowe w UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W komunikacie opublikowanym na stronie Centrum Informacyjnego Rządu Müller podkreślił, że w agendzie rozmowy znalazły się również "bieżące zagadnienia unijne".
rozwiń zwiń