Cytologia i mammografia mają być obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 14:00
W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada ok. 4 tys. kobiet; połowa umiera. Polki niechętnie chodzą do ginekologa. Nowelizacje mają to zmienić.
Audio

Wszystkie kobiety pracujące lub podejmujące pracę będą obowiązkowo wykonywać  badanie cytologiczne i mammograficzne. Ich koszt pokryje budżet państwa. Tak zakłada projekt nowelizacji ustaw o świadczeniach opieki zdrowotnej  i Kodeksu Pracy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. Projekty zostały skierowane do konsultacji społecznych.

Często ciąża i poród to jedyne momenty w życiu kobiet,  kiedy odwiedzają  lekarza  ginekologa. Bardzo  często wiele z nich o kolejnej wizycie przypomina sobie po 15 latach, ale wtedy często jest już za późno.

- Łatwo przegapić początek choroby - tłumaczy Iwona Kiełbowicz, położna z wrocławskiej przychodni. - Jeżeli zaczyna boleć to stan jest już bardzo poważny - ostrzega.

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący badania profilaktyczne we Wrocławiu jeszcze w tym roku zamierza rozesłać trzysta tysięcy zaproszeń na badania. - Ale na cytologicznym badaniu zjawia się zaledwie jedna na dziesięć zaproszonych kobiet - alarmuje Jolanta Kotowska, szefowa ośrodka.

Jednak frekwencja to nie jedyny problem. Kobiety przychodzą na badanie nieprzygotowane, bo są chore. Przed wykonaniem badania cytologicznego pacjentki powinny zbadać się u ginekologa, aby wykluczyć zapalenie, grzybicę lub inne dolegliwości mogące mieć wpływ na wynik. Dopiero po wyleczeniu można zrobić cytologię.

Na czterdzieści tysięcy wyników badań cytologicznych 35 procent  jest dopuszczona warunkowo. To znaczy, że te niepewne badania  trzeba powtórzyć.

- Dobrze jest, aby przed  pobraniem cytologii pacjentki przeszły leczenie przeciwzapalne - podkreśla ginekolog Irena Skolimowska. - To pozwoli na uzyskanie miarodajnych wyników - dodaje. Jednak w takim wypadku kobiety do gabinetu muszą udać się dwukrotnie.  Dlatego lekarze często wykonują badania „z marszu”, bojąc się, że drugi raz nie zobaczą pacjentki w przychodni.

Każda Polka  pomiędzy 25. a 59. rokiem życia raz na trzy lata  może bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne w Wojewódzkich Ośrodkach Koordynujących.

(ah)

Czytaj także

Grzyb pokona raka

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 10:48
Brytyjscy naukowcy odkryli, w jaki sposób egzotyczny, dziko rosnący grzyb zwalcza nowotwory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak nie wyrok. Tylko się przebadaj

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 08:53
27 placówek onkologicznych w Polsce zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mammografia nie boli

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 14:00
Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych badań mammograficznych.
rozwiń zwiń