"Powrót do tradycyjnego modelu". Amerykanistka o planach polityki międzynarodowej Bidena

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 13:00
- Administracja Joe Bidena wraca do tradycyjnego modelu budowania platform kooperacji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Joe Biden
Joe BidenFoto: Alex Gakos/shutterstock

Okres między listopadem a styczniem po amerykańskich wyborach prezydenckich to czas dla zwycięzcy, który pracuje wtedy nad przygotowywaniem nowej administracji. Proces przekazania władzy usprawnia poświęcony temu specjalny zespół, nazywany transition team.

Czytaj więcej
shutterstock joe biden free  1200.jpg
"Wie, na czym polega zagrożenie ze strony Rosji". Dr Bryc o Joe Bidenie

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił kandydatów na najważniejsze stanowiska w swojej przyszłej administracji. W składzie znalazł się między innymi były sekretarz stanu John Kerry oraz były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy Antony Blinken.

"Oni chcą podążać za zmianami"

Prof. Małgorzata Zachara-Szymańska uważa, że Joe Biden "wraca do tradycyjnego modelu budowania platform kooperacji". - Polityka bilateralna w krótkim terminie może się wydawać bardziej skuteczna, ale nie buduje ona długoterminowej spójności, tej synergii, która szczególnie w takim momencie jak teraz jest potrzebna - stwierdziła amerykanistka.

Posłuchaj
08:13 PR1_MPLS 2020_11_28-12-41-56.mp3 Prof. Małgorzata Zachara-Szymańska o decyzjach Joe Bidena (Jedynka/W samo południe)

Gość radiowej Jedynki zwróciła również uwagę na fakt, że w administracji nowego prezydenta znalazły się osoby pochodzenia imigranckiego. - To taki komponent, który jest dla Demokratów właściwy - uważa ekspertka. - Oni chcą w ten sposób podążać za zmianami demograficznymi i kulturowymi - dodała.

Czytaj więcej
biały dom free shutt 1200.jpg
Biały Dom zgodził się, by Biden uzyskał dostęp do raportów wywiadowczych

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 12.27

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doradca Trumpa: po ustaleniu zwycięzcy wyborów dojdzie do sprawnego przekazania władzy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 22:05
Doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien ocenił, że wszystko wskazuje na zwycięstwo wyborcze Joe Bidena. Zapowiedział, że po ustaleniu zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA dojdzie do sprawnego przekazania władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump: odejdę z Białego Domu, jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Bidena

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 01:30
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że odejdzie z Białego Domu, jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Joe Bidena. Trump powiedział też, że dostawy szczepionki na koronawirusa rozpoczną się już w najbliższych tygodniach.
rozwiń zwiń