"Niemcy łagodzą nastrój i szukają rozwiązania". Prof. Liberadzki o sporze ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:34
- Rozporządzenie dot. praworządności jest uniwersalne i dotyczy każdego państwa. Nowa perspektywa jest powodowana troską o to, by pieniądze były kierowane w te miejsca, które przyniosą UE sukces. Naszą powinnością jest być z Francją, Niemcami czy Włochami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy.
Bogusław Liberadzki w studiu radiowej Jedynki
Bogusław Liberadzki w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński

Rozmowa dotyczyła budżetu Unii Europejskiej i powiązania go z kwestią praworządności. - UE idzie w kierunku zwiększenia środków na uporanie się z pandemią koronawirusa. Jest to wielki wysiłek i jednocześnie kilka nowych rozwiązań, w tym dług publiczny i dochody własne UE. Skorzysta z tego społeczeństwo - wyjaśnił prof. Bogusław Liberadzki.

jv12.jpg
"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Minister sprawiedliwości Węgier ostrzega przed "politycznym szantażem"

- Wprowadzono również praworządność, która traktowana jest tylko i wyłącznie w odniesieniu do budżetu. W ślad za tym są też przykłady, czym jest "łamanie praworządności". Rozporządzenie jest uniwersalne i dotyczy każdego państwa. Nowa perspektywa jest powodowana troską o to, by pieniądze były kierowane w te miejsca, które przyniosą nam sukces - dodał.

Czytaj także:

Jak zaznaczył europoseł, "sędziowie mają być niezależni i wszystkim nam chodzi o to w UE. Jeśli wybiera się ich zgodnie z panującą konstytucją, tzn. że jest praworządność. Polsce zarzuca się, że Trybunał Konstytucyjny został ukształtowany niezgodnie z konstytucją. Jeżeli upozycjonujemy się jako partner, będziemy odpowiedzialni za UE". - Naszą powinnością jest być z Francją, Niemcami czy Włochami. Niemcy tutaj łagodzą nastrój i szukają rozwiązania - podsumował polityk. 

Posłuchaj
07:39 PR1 (mp3) 30 listopad 2020 12_25_51_40_for_media.mp3 Prof. Bogusław Liberadzki: "rozporządzenie dot. praworządności jest uniwersalne" (W samo południe/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: prof. Bogusław Liberadzki (Lewica)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 12.27

pkr

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weto Polski i Węgier dla budżetu UE. Wróblewski: opozycja nie rozumie gry, jaką prowadzą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 10:33
- Niemców zirytowało stworzenie inicjatywy Trójmorza. Z tego punktu widzenia prowadzą pewną grę. Jeśli byłaby dobra intencja z ich strony, mogliby wyrzucić słowo "praworządność" z budżetu unijnego. Posłowie opozycji chyba w większości tego nie rozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli też prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)) i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczerski: czekamy na nowe propozycje Niemiec ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 13:46
Szef Gabinetu Prezydenta minister Krzysztof Szczerski powiedział, że Polska czeka na nowe propozycje ws. unijnego budżetu ze strony Niemiec, które pełnią prezydencję w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń