Romanowski o ustawie antyprzemocowej: "Przerywa spiralę strachu i niepewności"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 12:45
- Tymi, którzy są dla nas najważniejsi, to są ci najsłabsi, czyli ci pokrzywdzeni - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem wejście w życie nowej ustawy antyprzemocowej stanowi "przełom".
Marcin Romanowski
Marcin RomanowskiFoto: Andrzej Iwanczuk/EastNews

Sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego - to główne założenie tzw. ustawy antyprzemocowej, której przepisy weszły w życie w poniedziałek.

przemoc.jpg
Ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Większa ochrona dla ofiary

- Bardzo istotne, bo dzięki temu ofiary przemocy domowej będą mogły liczyć na skuteczną pomoc, skuteczną, bo szybką, natychmiastową - powiedział wiceminister sprawiedliwości odnośnie do ustawy.

Posłuchaj
08:17 _PR1_AAC 2020_12_01-12-23-16.mp3 Marcin Romanowski o ustawie antyprzemocowej (Jedynka/W samo południe)

Przypomniał, że "dotychczas było tak, że przy braku tego narzędzia, które teraz przekazaliśmy policji, tego natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania, sprawa toczyła się po prostu przed sądem". - Takie średnie postępowanie trwało 132 dni, to oznaczało, że zanim sąd wydał rozstrzygnięcie (...) ofiara albo uciekała po prostu z domu, bardzo często z dziećmi, bo przecież w większości to są kobiety, albo pozostawała ze sprawcą pod jednym dachem. To na pewno nie było właściwe - dodał.

Zdaniem Romanowskiego ustawa antyprzemocowa "przerywa się spiralę strachu i niepewności".

Czytaj także:

- Zapewniamy bezpieczeństwo ofiarom właśnie w ten sposób, że już w momencie interwencji policyjnej, ktoś, kto wzywa policję w sytuacji właśnie takiej przemocy zagrażającej życiu, zdrowiu domowników, może mieć pewność, że to zagrożenie zostanie zniwelowane - powiedział gość Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Magdalena Ogórek
Gość: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 12.23

itom/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: 7-latek z Polski miał zostać pobity z powodu pochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:03
Siedmioletni chłopiec z Polski został w zeszłym tygodniu pobity w szkole w mieście Halifax w północnej Anglii za to, że jest Polakiem - twierdzi ojciec dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa antyprzemocowa. Ziobro: w ciągu kilku godzin oprawca zostanie usunięty z domu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 13:03
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że wchodząca w życie ustawa antyprzemocowa będzie skutecznie chroniła ofiary. Przepisy zastosowane w ustawie są wzorowane na rozwiązaniach stosowanych w wielu krajach europejskich.
rozwiń zwiń