Kotula: to posłowie Lewicy wnioskowali, aby przyspieszyć procedowanie ustawy antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:48
- Mamy nadzieję, że dzięki tej ustawie kobiety, które do tej pory bały się zgłaszać akty przemocy, nabiorą odwagi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Katarzyna Kotula.
Katarzyna Kotula
Katarzyna KotulaFoto: Mateusz Grochocki/East News

Katarzyna Kotula mówiła w programie "W samo południe", że między innymi sytuacja epidemiczna wymogła szybkie wprowadzenie odpowiednich przepisów.

- Ta inicjatywa Lewicy wynikała z tego, że byliśmy wtedy przecież już w momencie walki z pandemią, z koronawirusem. W momencie, kiedy osoby, które są ofiarami przemocy były odizolowane w domu. Mieliśmy taką świadomość, bo mieliśmy też takie sygnały - organizacje kobiece nam to sygnalizowały, że po prostu do tej przemocy dochodzi częściej w sytuacji, w której ludzie faktycznie są odizolowani w domach i często zdarzało się, że te kobiety po prostu nie miały dokąd uciekać - tłumaczyła gość Jedynki.

ziobro 1200.jpg
Ustawa przemocowa. Ziobro: w ciągu kilku godzin oprawca zostanie usunięty z domu

Zmiany dadzą kobietom odwagę

Główne założenia uchwalonej w poniedziałek ustawy zakładają, że sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego. Zdaniem poseł Lewicy takie działanie będzie mogło być powodem, że kobiety, które do tej pory bały się zgłaszać akty przemocy, nabiorą odwagi.

- Jeżeli faktycznie tak będzie, że policja będzie interweniowała podczas tej domowej awantury, gdzie wiemy że dochodzi do przemocy domowej, mając te dodatkowe uprawnienia do wyprowadzenia agresora, to jestem przekonana, że to też pozwoli innym kobietom, być może szybciej zwrócić się o pomoc - zaznaczyła.


Posłuchaj
07:27 kotula.mp3.mp3 Katarzyna Kotula o ustawie antyprzemocowej (W samo południe/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek

Gość: Katarzyna Kotula (Lewica)

Data emisji: 2.12.2020

Godzina emisji: 12.27

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Większa ochrona dla ofiary

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 06:46
Sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego - to główne założenie tzw. ustawy antyprzemocowej, której przepisy weszły właśnie w życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romanowski o ustawie antyprzemocowej: "Przerywa spiralę strachu i niepewności"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 12:45
- Tymi, którzy są dla nas najważniejsi, to są ci najsłabsi, czyli ci pokrzywdzeni - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem wejście w życie nowej ustawy antyprzemocowej stanowi "przełom".
rozwiń zwiń