Radosław Fogiel: suwerenność trzeba sobie gwarantować i walczyć o nią bez ustanku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:34
- Mamy pewność, że w żaden sposób te pieniądze, które są w budżecie - 770 mld zł - nie zostaną z przyczyn politycznych arbitralnie ograniczone - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel o porozumieniu ws. unijnego budżetu. 
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR/Jedynka

770 miliardów złotych otrzyma Polski z unijnego budżetu do 2027 roku i funduszu odbudowy po pandemii. Pakiet budżetowy dla całej Unii został ostatecznie zatwierdzony na szczycie w Brukseli. Porozumienie było możliwe, bo Polska i Węgry wycofały sprzeciw. Uzyskały bowiem gwarancje, że dołączony do pakietu mechanizm praworządnościowy będzie używany zgodnie z warunkami i wytycznymi ustalonymi na szczycie.

Zawarty w Brukseli kompromis "za najgorszy z możliwych" uznał amerykański miliarder i liberalny filantrop George Soros. Krytyka płynie też ze strony polityków Solidarnej Polski, którzy wielokrotnie opowiadali się za zawetowaniem unijnego budżetu.

Posłuchaj
07:34 [ PR1]PR1 (mp3) 11 grudzień 2020 12_28_45.mp3 Radosław Fogiel o porozumieniu ws. budżetu Unii Europejskiej (Jedynka/W samo południe)

- To z pewnością jest sukces, bo ten kompromis polega w znaczącej mierze na tym, że bez konieczności uciekania się do weta, udało nam się zagwarantować i osiągnąć nasze cele - powiedział Radosław Fogiel. - Mamy pewność, że w żaden sposób te pieniądze, które są w budżecie - 770 mld zł - nie zostaną z przyczyn politycznych arbitralnie ograniczone - podkreślił.

epa08876656-12.jpg
Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet

Odnosząc się do opinii George Sorosa, gość Jedynki uznał, że "jeżeli George Soros tak mocno krytykuje to porozumienie, to jest to jego najlepsza recenzja". Radosław Fogiel zauważył, że również w artykule niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" autor ubolewa nad śmiercią praworządności. - Rozumianej jako narzędzie do politycznego i finansowego dyscyplinowania tych rządów, z którymi się nie zgadzamy - dodał polityk.

Czytaj także:

Prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostrzegł z kolei, że "rozporządzenie ws. systemu warunkowości stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności". - Uczestnictwo w takim projekcie, jakim jest UE, wiąże się z oddawaniem części suwerenności - powiedział Radosław Fogiel i zwrócił uwagę, że podobnie jest z uczestnictwem np. w ONZ.

- Suwerenność w kontekście, o którym mówi Ziobro, jest naszym nadrzędnym celem - stwierdził gość Jedynki. Podkreślił, że "suwerenność trzeba sobie gwarantować i walczyć o nią bez ustanku". - Dzisiaj - dzięki temu, co uzgodniliśmy - ta nasza walka o suwerenność jest w dużo lepszym miejscu - ocenił.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)

Data emisji: 11.12.2020

Godzina emisji: 12.28

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet UE na lata 2021-2027. Ile pieniędzy ma trafić do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:00
21 lipca 2020 odbył się jeden z najdłuższych i najtrudniejszych szczytów UE w całości poświęcony zbliżającej się perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Unijni liderzy wynegocjowali wielkość Wieloletnich Ram Finansowych oraz funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 w łącznej wysokości 1,8 bln euro. Z tej puli do Polski trafi 159 mld euro wsparcia, z czego 124 mld zostaną wydane w formie dotacji, a pozostała część jako niskooprocentowane pożyczki – przypominają analitycy firmy Ayming.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy rozważali za i przeciw". Michał Woś o wyjściu Solidarnej Polski ze Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:57
- Pytanie, czy Solidarna Polska pozostanie w Zjednoczonej Prawicy, jest oczywiste i otwarte, "będziemy rozważali za i przeciw tego scenariusza" - stwierdził wiceszef Solidarnej Polski Michał Woś. Jak dodał, decyzja o tym, kiedy zbierze się zarząd SP, prawdopodobnie zapadnie jeszcze w piątek.
rozwiń zwiń