Grudzień '70. Prof. Jabłoński: to niewątpliwie była zbrodnia komunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 13:38
- W wolnej Polsce nikt nie został ukarany za tę zbrodnię i to efekt decyzji politycznej będącej pochodną umowy okrągłostołowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Arkadiusz Jabłoński​, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wojsko na ulicach Gdańska, grudzień 1970
Wojsko na ulicach Gdańska, grudzień 1970Foto: Instytut Pamięci Narodowej

W czwartek obchodziliśmy 50. rocznicę wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, który uczcił rano pamięć pomordowanych wówczas robotników, składając kwiaty i zapalając znicze przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni oraz Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

g1 1200.jpg
Prezydent: jesteśmy im winni wdzięczność za to, że żyjemy w wolnym kraju. Obchody 50. rocznicy Grudnia '70

Zdaniem prof. Arkadiusza Jabłońskiego "to była niewątpliwie zbrodnia komunistyczna, ponieważ bezpodstawne strzelano do robotników". - Obecnie, w wolnej Polsce nikt nie został ukarany i to efekt decyzji politycznej, będącej pochodną umowy okrągłostołowej. Zadecydowano wtedy, że ma zwyciężać mit bezkrwawej wymiany władzy. Skutki tych decyzji są widoczne do dziś. Jest to związane z doborem kadry sądowniczej - powiedział socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Posłuchaj
07:48 _PR1_AAC 2020_12_18-12-29-11.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński: to była niewątpliwie zbrodnia komunistyczna (W samo południe/Jedynka)

 

Masakra robotników w Gdyni w grudniu 1970 roku była zemstą komunistycznych władz za protesty na Wybrzeżu. Do robotników, którzy posłuchali apelu ówczesnego wicepremiera Stanisława Kociołka namawiającego do powrotu do pracy i którzy przyjechali kolejką na dworzec, milicja i wojsko otworzyły ogień. Zginęło wtedy 18 osób. Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gośćprof. Arkadiusz Jabłoński​ (KUL)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 12.29

dn

Czytaj także

"To jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski". Prezes IPN o Grudniu '70

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:05
- Grudzień '70 to jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski - ocenił w czwartek w Gdyni prezes IPN Jarosław Szarek. - Komuniści czynili jednak wszystko, aby pamięć o tej zbrodni została pogrzebana wraz z jej ofiarami - dodał.
rozwiń zwiń