Pożegnalne orędzie Angeli Merkel. Prof. Madejczyk: kończy się pewna epoka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 13:20
Angela Merkel zapowiedziała w telewizyjnym orędziu noworocznym, że nie będzie ponownie kandydowała na urząd kanclerz Niemiec. Według Prof. Piotra Madejczyka, eksperta ds. międzynarodowych z Polskiej Akademii Nauk, u naszego zachodniego sąsiada "kończy się pewna epoka".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: Alexandros Michailidis / shutterstock

W noworocznym orędziu Merkel mówiła o dramatycznych skutkach pandemii koronawirusa i wyzwaniach, jakie ta sytuacja postawiła rządzącym. - To było i jest politycznym, społecznym i gospodarczym wyzwaniem stulecia - oceniła. Szefowa niemieckiego rządu ostrzegła, że "historyczny kryzys" może potrwać do końca 2021 roku, mimo nadziei, jaką daje szczepionka. - To trudne czasy dla naszego kraju. I to długo potrwa - mówiła.

Czytaj więcej
en angela merkel 1200.jpg
Angela Merkel: porozumienie UE z Wielką Brytanią ma historyczne znaczenie

To też prawdopodobnie jej ostatnie orędzie noworoczne jako szefowej rządu. Merkel, która w tym roku kończy swoją czwartą kadencję, nie będzie się już ubiegać o to stanowisko po jesiennych wyborach do Bundestagu. W związku z tym za rok może jeszcze sprawować urząd tylko, jeśli opóźni się proces tworzenia nowego rządu.

"Czekają ich trudne wybory"

Prof. Piotr Madejczyk zauważył, że będzie to wielka zmiana, bo Angela Merkel od 2005 r. w pełni dominuje na niemieckiej scenie politycznej. - To pokazuje trudność tej sytuacji. Pewna epoka się kończy w ten sposób - powiedział gość radiowej Jedynki.

Ekspert zaznaczył, że w tej chwili jest trzech głównych kandydatów do zastąpienia kanclerz Merkel: Armin Laschet, Norbert Röttgen i Friedrich Merz. - Czekają ich trudne wybory, bo wszyscy kandydaci są dość silni. Jesteśmy też w trakcie pandemii i wszystkie błędy albo dobre posunięcia mogą zdecydować o tym, kto finalnie zostanie kanclerzem Niemiec - stwierdził prof. Piotr Madejczyk.

Posłuchaj
07:27 PR1_MPLS 2021_01_02-12-35-19.mp3 Prof. Piotr Madejczyk o politycznej sytuacji w Niemczech (Jedynka/W samo południe)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Piotr Madejczyk (PAN)

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 12.35

jp

Czytaj także

"Niemieccy komentatorzy nie są w tej sprawie jednomyślni". Gmyz o opiniach nt. szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:28
- Niemcy, mimo wszystko, wynik szczytu przyjęli z zadowoleniem - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
rozwiń zwiń