"To jest również interes USA". Tadeusz Antoniak o kontynuacji projektu Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 18:45
- W ciągu czterech lat nie dojdzie do radykalnego popsucia tego, co zostało zbudowane przez administrację Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Antoniak, działacz polonijny w Pensylwanii, szef klubu Gazety Polskiej w Filadelfii.
Donald Trump przed Białym Domem w Waszyngtonie
Donald Trump przed Białym Domem w Waszyngtonie Foto: SMG / Zuma Press

Federalny sędzia okręgowy w Teksasie odrzucił w piątek kolejną, podjętą przez Republikanów, próbę zmiany wyników listopadowych wyborów prezydenckich wygranych przez Demokratę Joe Bidena.

mid-epa08884446 (1).jpg
"Kluczowe kwestie pozostaną bez zmian". Amerykanista o zmianie prezydenta USA

Tadeusz Antoniak ocenił, że  wybór Joe Bidena na prezydenta jest niemal pewny. -Pozostaje iskierka nadziei do 6 stycznia, dnia formalnego odczytania głosów elektorów. Jeśli tam dojdzie, a jest to teoretycznie możliwe, do stwierdzenia, że wybory były przeprowadzone nieprawidłowo, może jeszcze dużo się zmienić - stwierdził.

Gość audycji podkreślał, że w wypadku wyboru Joe Bidena na prezydenta główne kierunki polityki gospodarce powinny pozostać bez zmian. - Mówię tutaj przede wszystkim o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce. Ten proces rozpoczął się jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, podczas szczytu NATO w Polsce - przypominał.

Dodał także, że nasze kraje łączą wspólne interesy, w tym projekt Trójmorza. - To także interesy gospodarcze wielkich korporacji, firm prywatnych. Nowy prezydent nie pójdzie na wojnę z takimi korporacjami, ale istnieje ryzyko, że ten projekt nie będzie się rozwijał w takim tempie, jak miało to miejsce za prezydentury Donalda Trumpa - mówił, przyznając jednocześnie, że możliwe jest postawienie przez USA na poprawę stosunków amerykańsko-niemieckich.

Posłuchaj
10:39 _PR24_AAC 2021_01_02-17-36-16.mp3 02.01.2021 Tadeusz Antoniak (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Goście: Tadeusz Antoniak, działacz polonijny

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 17.36

PR24/ka

Czytaj także

Artur Wróblewski: prezydent Donald Trump jest już przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 20:29
- Donald Trump chce delegitymizować wybór Joe Bidena na prezydenta - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski. Amerykanista z Uczelni Łazarskiego stwierdził jednak, że jego działania nie mają większego znaczenia, bo kolejne oficjalne organy administracji państwowej uznają wybór nowego prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sąd Najwyższy nie pomógł Trumpowi". Amerykanista o wyniku wyborów w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 20:35
- Przebieg dotychczasowych prób kwestionowania wyniku wyborów przez Donalda Trumpa pokazuje, że potencjału na odwrócenie całościowego rezultatu nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, ekspert do spraw amerykańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdyby odbyły się miesiąc później, wynik mógłby być na korzyść Trumpa". Prof. Paruch o wyborach w USA

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 20:05
- Republikanie popełnili zasadniczy błąd, a mianowicie, nie zauważyli, że uruchamianie głosowania korespondencyjnego w tzw. swing states, było kluczem do tego, by pokonać Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Waldemar Paruch. Gośćmi audycji byli też publicyści: Iwo Bender i Maciej Kożuszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piekarz: Trump i Biden postrzegają Nord Stream 2 jako zagrożenie dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 12:09
- Nie da się ukryć, że to sankcje wprowadzone przez Trumpa spowodowały, że budowa Nord Streamu 2 stanęła praktycznie na rok - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica. Jak ocenił po Joe Bidenie "ewidentnie nie należy spodziewać się specjalnej zmiany polityki" w tej kwestii.
rozwiń zwiń