Rektor WUM nie poda się do dymisji. Kraska: z niesmakiem obserwujemy tę sytuację

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:59
- Jako ministerstwo zdrowia nie ingerujemy oczywiście w decyzje władz uczelni. Dlatego minister Adam Niedzielski zwrócił się do rektora z prośbą o honorowe ustąpienie. Wiemy, że to nie nastąpiło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W kontekście zagrożenia trzecią falą pandemii wiceminister apeluje do społeczeństwa o odpowiedzialność.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

koronawirus free 1200
9 tys. nowych zakażeń koronawirusem, nie żyje 481 osób. Są nowe dane resortu zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził oczekiwanie, że rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong podał się do dymisji. Rektor WUM odmawia, mówiąc, że w jego ocenie to próba dyskredytacji i sytuację w WUM przedstawia się niewłaściwie. Kontrola NFZ wykazała, że z 450 dawek szczepionki przeznaczonych dla WUM, 200 dawek otrzymały osoby niebędące pracownikami uniwersytetu.

"Obserwujemy tę sytuację z niesmakiem"

- Sytuacja jest dość dziwna. Uczelnia, która kształci studentów, pokazuje pewne standardy, powinna świecić przykładem. My jako ministerstwo zdrowia nie ingerujemy oczywiście w decyzje Senatu uczelni i organy prowadzące tę uczelnię. Dlatego minister Niedzielski zwrócił się do rektora z prośbą o honorowe ustąpienie. Wiemy, że to nie nastąpiło – powiedział wiceminister Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia.

Wszyscy z niesmakiem obserwujemy tę sytuację – dodał. Zaznaczył, że początkowa była mowa o 18 osobach zaszczepionych poza kolejnością, obecnie wiadomo, że było to 200 osób.

- Chcemy, by program szczepień był jak najbardziej przejrzysty - zaznaczył.

Posłuchaj
08:06 _PR1_AAC 2021_01_13-12-25-33.mp3 Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: długo dyskutowaliśmy, czy pozwolić na powrót dzieci do szkół (Jedynka/ W samo południe)

 

Powrót dzieci do szkół

Dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych wracają do klas. Czy ta decyzja może być zmieniona? - Długo nad tym dyskutowaliśmy. Tu mamy aspekt czysto medyczny, związany z możliwym wzrostem liczby zakażeń (…), ale na szali było to, że tak małe dzieci niewiele korzystają ze zdalnego procesu nauczania. Dodał, że według psychologów dziecięcych zamknięcie w domu, brak kontaktu z rówieśnikami, źle wpływa na dzieci w tym wieku.

Jak mówił, jeśli sytuacja epidemiczna będzie zła, będzie można się z tej decyzji wycofać.

Trzecia fala koronawirusa

Obecnie Polska stara się nie dopuścić do tego, by uderzyła w nas silnie trzecia faza koronawirusa. – Przy każdej fali zawsze jest obawa, że będzie tak dużo zakażeń, że nasz system może tego nie wytrzymać. Obostrzenia po świętach ukierunkowane są na to, by zmniejszyć liczbę zakażeń – tłumaczył minister.

Dodał, że w niektórych krajach Europy Zachodniej widzimy duży ich przyrost. Dotyczy to m.in. Wielkiej Brytanii. Stąd apel do wszystkich o odpowiedzialność i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

Więcej w rozmowie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Data emisji: 07.01.2021

Godzina emisji: 12.30

Jedynka/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: nie przekazujemy szczepionek dla jakichś wybranych grup

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:11
- Z naszej strony nie ma żadnej formuły, gdzie możemy przekazywać jakieś szczepionki poza oficjalnym obiegiem, czy dla jakichś szczególnie wybranych grup - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczuli się równiejsi niż inni". Kraska o osobach zaszczepionych poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:43
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczepienia osób spoza grupy zero, do których doszło na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, zbulwersowały opinię publiczną. Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił, że te osoby, które szczepiły się w warszawskiej placówce, poczuły się "równiejsze niż inni".
rozwiń zwiń