"Zdarza się w rodzinie mieć różne zdania". Sawicki o prezydenckim wecie ustawy o działach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:01
- Dobrze, że pan premier z panem prezydentem rozmawia, pewnie jakieś rozwiązanie znajdą i z pewnością będziemy mieli kolejną ustawę o działach administracji rządowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki z PSL-KO.
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: Polskie Radio

Posłuchaj

06:25 sawicki[ PR1]PR1 (mp3) 14 styczeń 2021 12_27_43_for_media.mp3 Marek Sawicki: konsultacji prezydenta z premierem dot. ustawy o działach administracji rządowej nie traktuję w kategoriach jakiejś wielkiej awantury (Jedynka/W samo południe)

W środę doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim na temat nowego projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej.

1200_pałac_PAP.png
Pilne spotkanie prezydenta z premierem. Tematem weto dot. ustawy reorganizującej rząd

W ubiegły piątek Andrzej Duda zawetował nowelizację tej ustawy, która przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Jednym z powodów zawetowanie noweli przez prezydenta był - jak informowała kancelaria - brak vacatio legis. Kolejną budzącą wątpliwości zmianą - podała KPRP - jest dokonywana w nowelizacji zmiana w ustawie o służbie cywilnej, która "przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej", a "jednym ze skutków proponowanej zmiany jest podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu".

Czytaj także:

Marek Sawicki powiedział w radiowej Jedynce, że weto prezydenta i spotkanie Mateusza Morawieckiego z Andrzejem Dudą pokazuje jedynie, że jest "jakiś wewnętrzny spór w rodzinie". - Nie wszyscy dokładnie wiemy o co chodzi, ale dobrze, że pan premier z panem prezydentem rozmawia, pewnie jakieś rozwiązanie znajdą i z pewnością będziemy mieli kolejną ustawę o działach administracji rządowej. Czy wiele zmienioną? Czas pokaże - stwierdził.

Dodał, że konsultacji dot. ustawy "nie traktuje w kategoriach jakiejś wielkiej awantury". - Zdarza się w rodzinie mieć różne zdania na określony temat - stwierdził były minister rolnictwa.

Andrzej Duda Free prezydent pl-1200.jpg
"Nie przewartościuje sceny politycznej". Politolog o wecie prezydenta do noweli ustawy o działach administracji

Sawicki został też poproszony o przedstawienie kandydata PSL na Rzecznika Praw Obywatelskich. Powiedział, że jest nim prof. Robert Gwiazdowski.

- Jest znany z działalności publicznej, jest to osoba silnie związana z przedsiębiorcami, a w czasach pandemii i wychodzenia z kryzysu może się okazać, że i przedsiębiorcy i pracownicy będą rzeczywiście bardzo istotni. Nie jest związany politycznie z żadnym ze środowisk (..) wydaje się, że ta propozycja mogłaby pogodzić i polską lewicę i prawicę - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: Marek Sawicki (PSL)

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 12.30

paw/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zjednoczona Prawica jest stabilna, mimo dyskusji wewnętrznych". Fogiel o wecie prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 10:57
– Weto to jest konstytucyjna prerogatywa prezydenta, my jednak uważamy, że ustawa o działach (administracji rządowej – przyp.red.) jest ustawą czysto techniczną, stąd to niezrozumienie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, komentując weto prezydenta dot. nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Gośćmi programu byli również Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński, Maciej Gdula oraz Marek Sawicki. 
rozwiń zwiń