Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:53
- Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Przyszłość tej inwestycji na pewno nie jest kolorowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: eleonimages/shutterstock

Rozmowa dotyczyła politycznej batalii o gazociągu Nord Stream 2. - Budowa nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Norweskie, duńskie i szwedzkie firma zapowiadają się, że podporządkują się sankcjom. Przyszłość na pewno nie jest kolorowa. Sankcje to straszak, który je opóźnia - zwróciła uwagę Beata Płomecka.

nord stream 2 1200.jpg
"Chcemy jak najszybszych rozmów". Szef niemieckiego MSZ o współpracy z USA ws. budowy Nord Stream 2

- Zarówno Demokraci jak i Republikanie mają jednoznaczne stanowisko ws. Nord Stream 2 i jest wielce prawdopodobne, że Joe Biden będzie miał podobne stanowisko co Donald Trump. Gazprom nie ma co liczyć tutaj na zmiany - dodała.

Czytaj także:

Rozmówczyni odniosła się również do powstania fundacji, która chroni firmy uczestniczące w budowie Nord Stream 2, pod przykrywką ochrony klimatu. - Za tą fundacją stoi Gazprom. Organizacje ekologiczne protestują przeciwko powstawaniu tej fundacji. To idea kompromitująca, kontrowersyjna i bulwersująca. Sam fakt, że powstaje taka fundacja, pokazuje jak bardzo amerykańskie sankcje psują szyki Gazpromowi - podkreśliła korespondentka.

Posłuchaj
09:45 PR1 (mp3) 16 styczeń 2020 12_32_20_40_for_media.mp3 Beata Płomecka: "zarówno Demokraci jak i Republikanie mają jednoznaczne stanowisko ws. Nord Stream 2" (W Samo Południe/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącyPaweł Lekki

GośćBeata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 12.21


pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja pracuje nad wariantami dokończenia budowy Nord Streamu 2. "Podejmowane są maksymalne wysiłki"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:24
Spółka Nord Stream 2 AG, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom, pracuje obecnie nad różnymi scenariuszami ukończenia gazociągu - podała w piątek agencja RIA Nowosti, powołując się na raport rosyjskiego giganta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Jakóbik: zagraża wspólnej polityce europejskiej i transatlantyckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:40
Niemiecki parlament przytłaczającą większością głosów odrzucił pakiet działań, które miały pomóc Gazpromowi w dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. - Rośnie presja na zatrzymanie Nord Stream 2 i właściwie amerykańskie sankcje byłyby sposobem na eleganckie wycofanie się z tej inwestycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń