Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:53
- Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Przyszłość tej inwestycji na pewno nie jest kolorowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: eleonimages/shutterstock

Rozmowa dotyczyła politycznej batalii o gazociągu Nord Stream 2. - Budowa nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Norweskie, duńskie i szwedzkie firma zapowiadają się, że podporządkują się sankcjom. Przyszłość na pewno nie jest kolorowa. Sankcje to straszak, który je opóźnia - zwróciła uwagę Beata Płomecka.

nord stream 2 1200.jpg
"Chcemy jak najszybszych rozmów". Szef niemieckiego MSZ o współpracy z USA ws. budowy Nord Stream 2

- Zarówno Demokraci jak i Republikanie mają jednoznaczne stanowisko ws. Nord Stream 2 i jest wielce prawdopodobne, że Joe Biden będzie miał podobne stanowisko co Donald Trump. Gazprom nie ma co liczyć tutaj na zmiany - dodała.

Czytaj także:

Rozmówczyni odniosła się również do powstania fundacji, która chroni firmy uczestniczące w budowie Nord Stream 2, pod przykrywką ochrony klimatu. - Za tą fundacją stoi Gazprom. Organizacje ekologiczne protestują przeciwko powstawaniu tej fundacji. To idea kompromitująca, kontrowersyjna i bulwersująca. Sam fakt, że powstaje taka fundacja, pokazuje jak bardzo amerykańskie sankcje psują szyki Gazpromowi - podkreśliła korespondentka.

Posłuchaj
09:45 PR1 (mp3) 16 styczeń 2020 12_32_20_40_for_media.mp3 Beata Płomecka: "zarówno Demokraci jak i Republikanie mają jednoznaczne stanowisko ws. Nord Stream 2" (W Samo Południe/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącyPaweł Lekki

GośćBeata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 12.21


pkr

Czytaj także

Rosja pracuje nad wariantami dokończenia budowy Nord Streamu 2. "Podejmowane są maksymalne wysiłki"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:24
Spółka Nord Stream 2 AG, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom, pracuje obecnie nad różnymi scenariuszami ukończenia gazociągu - podała w piątek agencja RIA Nowosti, powołując się na raport rosyjskiego giganta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Jakóbik: zagraża wspólnej polityce europejskiej i transatlantyckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:40
Niemiecki parlament przytłaczającą większością głosów odrzucił pakiet działań, które miały pomóc Gazpromowi w dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. - Rośnie presja na zatrzymanie Nord Stream 2 i właściwie amerykańskie sankcje byłyby sposobem na eleganckie wycofanie się z tej inwestycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń