"Należy przyjąć nasze rozwiązanie". Poseł Lewicy o podwyżce minimalnej emerytury

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:30
 - Lewica będzie wspierała wszystkie te pomysł i projekty, które mają poprawić sytuację osób starszych, emerytów, rencistów. Tak mówimy od zawsze - przekonywała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Kotula, poseł Lewicy.   
Katarzyna Kotula
Katarzyna KotulaFoto: Leszek Szymański

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą dotyczącą czternastej emerytury na 2021 r. Ma również zatwierdzić obowiązującą w tym roku wysokość najniższej emerytury, która ma być bazą dla dodatkowych świadczeń. 

Radosław Fogiel 1200.jpg
Przyszłość "piątki dla zwierząt". Radosław Fogiel: będziemy chcieli zrealizować cele tej ustawy

- Lewica na początku swojej kadencji złożyła propozycję emerytury minimalnej na poziomie 1600 zł netto, to jest emerytura gwarantowana. Oczywiście podtrzymujemy pomysł tego projektu, pomimo iż na początku kadencji nie udało się doprowadzić do wprowadzenia go. Na pewno będziemy do niego wracać i proponować poprawki - powiedziała Katarzyna Kotula. 

Jak oceniła poseł Lewicy, dziś sytuacja emerytów i rencistów jest wciąż dramatyczna. - Oczywiście mam świadomość, że łatanie tego wciąż dziurawego sita, jeśli chodzi o wsparcie osób starszych, to nie jest łatwa sprawa. Na ten moment to, co możemy zrobić, to pochylić się nad propozycją Lewicy i przyjąć takie rozwiązanie. Dzisiaj, po nowelizacji, te 1250 zł brutto to tak naprawdę są śmieszne pieniądze. Minimum socjalne na gospodarstwo emeryckie, np. jednoosobowe, to jest ok. 1400 zł. Czyli minimalna emerytura obecnie jest poniżej minimum socjalnego potrzebnego do utrzymania takiego gospodarstwa - zaznaczyła.

Polityk Lewicy podkreśliła, że szybciej niż prognozowano, rośnie liczba emerytów, którzy nie dostają minimalnej wysokości świadczenia. W tej chwili wg. szacunków GUS-u jest to 300 tysięcy osób.

Posłuchaj
07:24 _PR1_AAC 2021_01_19-12-28-32.mp3 Katarzyna Kotula o minimalnej kwocie emerytury ("W samo południe")

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Katarzyna Kotula (Lewica)

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 12.28

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kotula: to posłowie Lewicy wnioskowali, aby przyspieszyć procedowanie ustawy antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:48
- Mamy nadzieję, że dzięki tej ustawie kobiety, które do tej pory bały się zgłaszać akty przemocy, nabiorą odwagi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Katarzyna Kotula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur. W górę pójdą nie tylko świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:56
Dzięki waloryzacji w górę pójdą nie tylko świadczenia, ale też m.in. dodatek pielęgnacyjny wypłacany osobom powyżej 75 lat, który wzrośnie od marca z obecnych 229,91 zł do 238,73, czy dodatek pielęgnacyjny dla inwalidów wojennych z 344,87 do 358,11 zł - pisze weekendowy "Super Express".
rozwiń zwiń