Mularczyk: fundacja Sorosa przygotowuje poprawki dla parlamentarzystów PO

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:23
-  Głosy polskich środowisk opozycyjnych znajdują duży posłuch wśród parlamentarzystów Rady Europy, w szczególności skupionych wokół socjalistów niemieckich, francuskich i hiszpańskich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk. Przyznał też, iż fundacja Open Dialogue George Sorosa przygotowywała poprawki dla parlamentarzystów PO w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: PR

Posłuchaj

06:51 mularczyk[ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2021 12_29_54_for_media.mp3 Arkadiusz Mularczyk mówił m.in. o swojej pracy w Radzie Europy oraz o wpływie polskich środowisk opozycyjnych na polityków w Brukseli (Jedynka/W samo południe)

Poseł Arkadiusz Mularczyk został wybrany na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. To organ doradczy składający się z reprezentantów parlamentów wszystkich 47 państw członkowskich, liczący obecnie 642 członków.

forum-1200.jpg
Sebastian Kaleta: KE powinna skupić się na szczepionkach, a nie na polskim sądownictwie

- Uczestnictwo w tej organizacji daje nam pewną wiedzę o nastrojach społecznych w różnych krajach europejskich, daje pewne kontakty, wiedzę, która jest unikalna, bo spotykamy się z parlamentarzystami wszystkich krajów RE, co jest bardzo ważne - powiedział Arkadiusz Mularczyk.

"Chętnie słuchają różnych podszeptów środowisk opozycyjnych"

Polityk odniósł się też do reformy sądownictwa w Polsce, którą krytykuje Komisja Europejska. Mularczyk zwrócił uwagę na głosy polskich środowisk opozycyjnych, które "znajdują duży posłuch wśród parlamentarzystów RE, w szczególności skupionych wokół socjalistów niemieckich, francuskich i hiszpańskich". 

- Oni bardzo chętnie słuchają różnych podszeptów środowisk opozycyjnych w Polsce i to później jest przekładane na różnego rodzaju rezolucje (...). Nawet odkryłem, że fundacja Open Dialogue George Sorosa przygotowywała poprawki dla parlamentarzystów PO - pani Kamili Gasiuk-Pichowicz i pana Krzysztofa Śmiszka (Lewica - red.), które później były zgłaszane do raportu (dot. sądownictwa w Polsce - red.) - powiedział gość Jedynki.

forum-1200.jpg
"Najwyżej mnie Rosjanie otrują". Wątpliwe poczucie humoru szefa unijnej dyplomacji

Zdaniem Mularczyka, "to sytuacja bez precedensu, bo w polskim prawie jest zakazane przygotowywanie poprawek dla parlamentarzystów przez fundacje". - A tam nie ukrywali się, że fundacja Sorosa przygotowuje poprawki dla parlamentarzystów PO - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

GośćArkadiusz Mularczyk (wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego RE)

Data emisji: 28.01.2021

Godz. emisji: 12.32

paw/

Czytaj także

Beata Kempa: dla niektórych posłów opozycji stolicą Polski jest Bruksela

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 13:32
Na salę obrad w Strasburgu wraca temat praworządności. W środę odbędzie się debata o sytuacji w Polsce i na Węgrzech. - Będziemy znowu brutalnie oskarżani, z tego co wiem w sposób szczególny szykują się do tego polscy europosłowie z opozycji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Beata Kempa.
rozwiń zwiń