Wiceminister rozwoju: karą za łamanie restrykcji będzie odcięcie od pomocy dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 13:31
 - Poinformowaliśmy przedsiębiorców, którzy wbrew obowiązującym restrykcjom będą decydowali się na otwarcie, że będą wyłączeni z pomocy, zarówno tarczy branżowej, jaki i PFR 2.0 - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk
Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk Foto: FORUM/Piotr Guzik

1200_szpital_shutterstock.png
Przygotowanie do pobytu w szpitalu w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Zobacz, co radzą eksperci

Do 14 lutego przedłużone zostaną dotychczas obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wyjątkiem będzie otwarcie od 1 lutego instytucji kultury (muzeów, galerii sztuki) oraz centrów handlowych. Od przyszłego miesiąca nie będą także obowiązywały godziny dla seniora.


Posłuchaj
09:39 _PR1_AAC 2021_01_29-12-23-24.mp3 Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk o stanie gospodarki w czasie pandemii (Jedynka/W samo południe)

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, była pytana w radiowej Jedynce o to, co się stanie, jeśli część firm nie dostosuje się do obostrzeń. - Są organy takie jak wojewódzkie sanepidy, MSWiA, których zadaniem jest kontrolowanie, by to rozporządzenie było przestrzegane. Nie chodzi o to, by zrobić na złość przedsiębiorcom lub spowodować ich zamknięcie (…). Chodzi nam o zdrowie i życie Polaków. Zdrowa gospodarka to zdrowie społeczeństwo – powiedziała.

- Biorąc pod uwagę, to co się dzieje w Europie, i tak Polska wygląda w tej przestrzeni całkiem nieźle – dodała.

Restrykcje uchylone i obowiązujące

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także galerie sztuki, muzea i biblioteki. Zamknięte dalej pozostaną m.in.: teatry, kina, domy kultury.

Z pozostałych ograniczeń i zasad bezpieczeństwa rząd wymienia: utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi; zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.

Obowiązuje też zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej z wyjątkami. Hotele dostępne są m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Nieczynne pozostaną stoki narciarskie. Obowiązuje też zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Wyjątkiem jest działalność lecznicza przeznaczona dla pacjentów oraz działalność dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

GośćOlga Semeniuk (wiceminister rozwoju, pracy i technologii)

Data emisji: 29.01.2021

Godz. emisji: 12.28

Jedynka/IAR/PAP/in./agkm/kh

Czytaj także

Obrady Sejmu: pytania o pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:53
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła w Sejmie, że rząd w "trybie ekstraordynaryjnym" przygotował tarczę branżową dla firm, które najmocniej odczuły skutki drugiej fali pandemii COVID-19. Wiceminister odpowiadała na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie pomocy branżom: gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i weselnej.
rozwiń zwiń