Dr Krzysztof Winkler: Nicola Sturgeon codziennie pokazuje, jak dobrze radzi sobie szkocki rząd

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 13:28
- Jeśli chodzi o poparcie dla referendum, to wynika z tego, że dzięki pandemii koronawirusa Nicola Sturgeon codziennie jest na antenie BBC Scotland i ma swoje briefingi, w których pokazuje, jak dobrze sobie radzi szkocki rząd w przeciwieństwie do rządu w Londynie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EQRoy / Shutterstock

Zauważył przy tym, że "szkockiemu rządowi jest o tyle łatwiej, że on zwalcza głównie pandemię i nie przejmuje się zagadnieniami gospodarczymi". - Rząd brytyjski oprócz, oczywiście, zwalczaniem pandemii, przygotowaniem szczepionek i rozdystrybuowaniem ich na cały kraj, musi też się zająć kwestiami związanymi z ochroną gospodarki, a potem wyprowadzeniem jej na tory wzrostu po zakończeniu pandemii - podkreślił.

brytania szkocja 1200 pap.jpg
Mieszkańcy Szkocji i Irlandii Płn. za referendami ws. odłączenia od Zjednoczonego Królestwa

- Trzeba pamiętać, że po podpisaniu umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Unią Europejską sytuacja się zmieniła - zwrócił uwagę gość Polskiego Radia w odniesieniu do poparcia wobec referendum niepodległościowego Szkocji.

Jego zdaniem "powrót z UE oznaczałby, że szkoccy rybacy bardzo stracą". Poza tym rząd brytyjski zapowiedział "duże programy pomocowe dla sektora połowowego, żeby go rozwinąć".


Posłuchaj
08:42 _PR1_AAC 2021_01_30-12-41-40.mp3 Dr Winkler o referendum niepodległościowym Szkocji (Jedynka/W samo południe)

 

Czytaj także: 

- W 2016 r. wydawało się, że UE będzie sobie radzić - powiedział dr Krzysztof Winkler. Podkreślił jednak, że pandemia koronawirusa pokazała, że UE jest "po prostu kolejną dużą organizacją międzynarodową, zbiurokratyzowaną i bardzo powolną w działaniu".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 30.01.2021
Godz. emisji: 12.27

itom

Czytaj także

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponad 18 tys. nowych przypadków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:57
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto 18 820 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To dobowy rekord zakażeń. W ciągu doby zmarło 236 osób, z czego 207 miało choroby współistniejące - to największy przyrost od początku pandemii.
rozwiń zwiń