Rywalizacja o miano lidera opozycji. Prof. Ryba: wyścig dotyczy tego, kto będzie bardziej radykalny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:22
- Sytuacja jasno obrazuje, że trudno będzie zjednoczyć cały obóz opozycji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba z KUL, komentując problemy opozycji ze znalezieniem lidera. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Twitter.com/KancelariaSejmu

48 proc. Polaków uważa, że nie ma obecnie osoby, która zasługuje na miano lidera opozycji; 18 proc. badanych za taką osobę uważa szefa Polski 2050 Szymona Hołownię, a 12 proc. ankietowanych - prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Sejm posiedzenie pap 1200.jpg
Opozycja nie ma wyrazistego lidera. Tak uważa większość Polaków

- Jasno widać, że opozycja nie ma lidera. Ma wielu tych, którzy aspirują do tej funkcji - ocenił gość audycji. Wskazał, że ważnym aspektem zyskiwania popularności jest radykalizm kandydatów na lidera opozycji. To - jedno zdaniem - wyjaśnia przewagę liderki Strajku Kobiet nad przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. - Ten wyścig toczy się na radykalizm, w tym sensie Marta Lempart przegoni Borysa Budkę - powiedział profesor. 


Posłuchaj
06:01 _PR1_AAC 2021_02_05-12-25-09.mp3 Prof. Mieczysław Ryba: jasno widać, że opozycja nie ma lidera. Ma wielu tych, którzy aspirują do tej funkcji ("W samo południe/Jedynka")

Mówiąc o trudnościach porozumienia się opozycji, prof. Mieczysław Ryba pytał retorycznie o to, "pod jakim sztandarem, pod jakim przywódcą" miałaby się ona zjednoczyć.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Jerzy Jachowicz

Gośćprof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 05.02.2021

Godz. emisji: 12.25

kb/kh

Czytaj także

Trzaskowski za Budkę w PO? Politolog: mogłoby dojść do paradoksu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:09
- Wstawianie kogoś, kto kojarzy się z frakcją liberalną, mogłoby sprawić, że elektorat odszedłby do PiS - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senator PO: Hołownia buduje polityczny pałac na piasku, Trzaskowski na skale

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:22
- Rafał Trzaskowski jest takim nowoczesnym patriotą, takim na czas dzisiejszy. Tutaj Rafał Trzaskowski jest lepszą propozycją dla Polski niż np. Szymon Hołownia. Szymon Hołownia tak naprawdę buduje swój pałac polityczny na piasku, a Rafał Trzaskowski na skale - oświadczył na antenie Radia Zet senator PO Antoni Mężydło.
rozwiń zwiń