Borrell w Moskwie. Płomecka: wedle ekspertów zamiast wizyty należałoby nałożyć sankcje

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 13:42
- Polska uważała, że trzeba odwołać wizytę, albo dobrze się przygotować- mówiła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, komentując efekty rozmów Josepa Borella, szefa europejskiej dyplomacji w Moskwie. 
Josep Borrell i Siergiej Ławrow na konferencji w Moskwie
Josep Borrell i Siergiej Ławrow na konferencji w MoskwieFoto: PAP/ EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

fotyga 1200.jpg
"Głównym zagrożeniem Rosja". Fotyga o potrzebie stworzenia nowej koncepcji strategicznej NATO

- To zaskakująca wizyta, zupełnie nieprzygotowana - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Jak dodała, politycy europejscy zauważali, że konferencja Ławrowa i Borrella miała miejsce w tym samym czasie, gdy Aleksiej Nawalny znów musiał mierzyć się z kolejnym sfabrykowanym przeciwko niemu procesem sądowym.

Jak mówiła, 22 lutego ministrowie spraw zagranicznych mają rozmawiać o tej wizycie z szefem europejskiej dyplomacji. Eksperci nie rozumieją, jaki miał być cel tej wizyty - zaznaczyła. Dodała, że według ekspertów Rosja zachowała się prowokacyjnie, dyplomaci oceniali, że agresywny ton Moskwy tylko się zaostrzył. Według ekspertów lepsze niż wizyta byłyby sankcje.

Dyplomaci z kilku unijnych krajów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, negatywnie oceniają wizytę Josepa Borrella w Moskwie. - Jest gorzej, niż się spodziewaliśmy" - komentują w rozmowie z Beatą Płomecką.

Wcześniej przeciwko wizycie przestrzegały Polska i państwa bałtyckie, argumentując, że zostanie ona wykorzystana do celów propagandowych przez Rosję, że w związku z uwięzieniem Aleksieja Nawalnego i represjami wobec obywateli to nie jest dobry czas na wizytę. 


Posłuchaj
19:32 _PR1_AAC 2021_02_06-12-28-00.mp3 Wizyta szefa europejskiej dyplomacji w Moskwie, szczepionki Rosji i Chin, sytuacja na Białorusi (Jedynka/ W samo południe)

 

Jak dowiedziała się Beata Płomecka, Josep Borrell nie konsultował tej wizyty z ekspertami do spraw wschodu z podlegającego mu unijnego korpusu dyplomatycznego. A, jak mówi, jest tam jest na przykład kilkoro Polaków, specjalistów, którzy się znają na Rosji i mogliby służyć wiedzą. Co więcej, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, Josep Borrell w swoim gabinecie nie ma żadnego eksperta od Rosji.

Wydalenie polskich dyplomatów

Kiedy Josep Borrell i Siegiej Ławrow występowali wspólnie na konferencji prasowej, władze na Kremlu zdecydowały o wyrzuceniu trójki dyplomatów z Rosji - z Polski, Niemiec i Szwecji - zarzucając im udział w demonstracjach w obronie Aleksieja Nawalnego.

Nie lepiej było podczas samej konferencji prasowej. Szef unijnej dyplomacji wprawdzie na początku skrytykował uwięzienie Aleksieja Nawalnego i ponowił apel o jego uwolnienie, ale na przykład o rosyjskiej agresji na Ukrainie nie wspomniał, a to jeden z powodów, dla którego Unia utrzymuje sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę w połowie 2014 roku.

W reakcji na krytykę represji wobec obywateli Siergiej Ławrow przywołał użycie siły podczas rozpędzania demonstracji w USA i w Katalonii.

Mówił też, że Unia Europejska jest niewiarygodna, ale Josep Borrell nie zareagował. Mówił natomiast, że mimo różnić możliwa jest współpraca Unii z Rosją w wielu dziedzinach. Gratulował też wynalezienia szczepionki Sputnik przeciw koronawirusowi.

***

W audycji również o tym, jak Rosja i Chiny wykorzystują kwestie szczepionek w polityce zagranicznej oraz o sytuacji na Białorusi.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych

Data emisji: 07.02.2021

Godz. emisji: 12.28

Jedynka/IAR/in./agkm

Czytaj także

"To kluczowy moment". Jarosław Guzy o spotkaniu szefów MSZ państw NATO

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:08
- Jedną z istotniejszych rzeczy była prezentacja raportu, przygotowaną przez ekspertów zewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy w odniesieniu do spotkania szefów MSZ państw członkowskich NATO. Polskę na spotkaniu reprezentuje minister Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń