Prezes Reduty Dobrego Imienia: "Wspieramy Filomenę Leszczyńską"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:13
- Mam wrażenie, że jest nastawienie chcące stłumić krytykę tych osób, które z założenia mają nie być krytykowane. Jest to całkowicie sprzeczne z jakąkolwiek metodą badawczą - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Maciej Świrski
Maciej ŚwirskiFoto: Adam Chelstowski/Forum

Sąd Okręgowy w Warszawie ma wydać we wtorek wyrok w procesie cywilnym, który wytoczyła prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu, współautorom publikacji "Dalej jest noc", bratanica dawnego sołtysa opisanego w tej książce. Publikacja przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce.

Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_06b 663.jpg
"Potwierdzanie antypolskich uprzedzeń". Prof. Bogdan Musiał o książce "Dalej jest noc"

Według Filomeny Leszczyńskiej, która pozwała naukowców, jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pomówienie to - w jej ocenie - dotyczy opisanej przez prof. Barbarę Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie.

Maciej Świrski podkreślił w radiowej Jedynce, że w Polsce badań historycznych się nie krępuje. Jak mówił, dowodem na to jest to, że książka "Dalej jest noc" została napisana za państwowe pieniądze. 

- Nie ma mowy o żadnym tłumieniu badań, w Polsce jest wolność słowa, a ta sprawa jest normalną sprawą cywilną - tłumaczył gość audycji "W samo południe".

- Mam wrażenie, że jest nastawienie chcące stłumić krytykę tych osób, które z założenia mają nie być krytykowane. Jest to całkowicie sprzeczne z jakąkolwiek metodą badawczą i myśleniem naukowym. My się temu oczywiście przeciwstawiamy. Panią Filomenę Leszczyńską wspieramy, gdyż uważamy, że to wsparcie należy się osobie, która stanęła naprzeciw "światowych potęg" - dodał prezes Reduty Dobrego Imienia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
07:21 [PR1] PR1 (mp3) 09 luty_2021_02_09-12-32-29_for_media.mp3 Maciej Świrski: wspieramy Filomenę Leszczyńską (W samo południe/Jedynka)

 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia)

Data emisji: 9.02.2021

Godz. emisji: 12:32

Czytaj także

"Marcowe migdały". Nastoletnia miłość w samym środku grozy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 05:38
Od premiery filmu w reżyserii Radosława Piwowarskiego mijają 32 lata. "Marcowe migdały" to jedna z nielicznych polskich produkcji fabularnych, które mierzyły się z bolesnym tematem Marca '68.
rozwiń zwiń