Ekspert o słowach Steinmeiera o NS2: dla części elit Niemiec wschód to Rosja, nie myślą o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:13
- Wypowiedź prezydenta Niemiec o NS2, w którego kontekście wzywa do "nieburzenia mostów", a także przypomina krzywdy wyrządzone przez III Rzeszę Rosjanom to efekt stereotypów, jakie żywi część elit politycznych Niemiec - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN). - Porażające, że mówi to doświadczony polityk - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Chizhenok/shutterstock

Kreml. Moskwa.jpg
"Ławrow chce odwrócić uwagę od meritum sankcji: prób otrucia, parodii procesów, represji, szwadronu trucicieli"

- Widać, argumentację, że Berlin ma zobowiązania wobec Rosji. To prawdopodobnie nie było przemyślane, pewnie była to automatyczna, podświadoma odpowiedź, pokazująca  na zakorzenienie w części elit Niemiec stereotypów typu "Wschód to Rosja - a jakaś Ukraina, kto o tym pamięta" - mówił w Jedynce prof. Piotr Madajczyk.

- To polityk ogromnie doświadczony, a tu widać, że mówiąc  wschodnich sąsiadach, myśli w stereotypie "to Rosja" - dodał.

W rozmowie z gazetą "Rheinische Post", zapytany o projekt NS2, Steinmeier przekonywał, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 r. - Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy - powiedział Steinmeier. Steinmeier bronił rurociągu argumentując, że "po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą". - Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (...). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia? - powiedział niemiecki prezydent.

Zaprotestowała Ukraina, która oceniał, że jest to wypaczanie historii – są zobowiązania wobec Rosji, a nie wobec Ukrainy?

Ambasada Ukrainy w Berlinie wyraziła oburzenie słowami Steinmeiera. "Wątpliwe argumenty historyczne" prezydenta zostały przyjęte w Kijowie "z zaskoczeniem i oburzeniem" - napisał w oświadczeniu ambasador tego kraju Andrij Melnyk.

"Chociaż zgadzam się z prezydentem Niemiec, że powojenne długi nie zostały spłacone, to Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji" - podkreślił z kolei w czwartek we wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
19:01 _PR1_AAC 2021_02_13-12-30-09.mp3 Sytuacja wokół NS2, protesty w Birmie, relacje UE- Rosja (Jedynka/ W samo południe)

 

Heiko Maas na temat Nord Streamu 2

Całymi latami Niemcy mówili, że NS2 to projekt tylko gospodarczy. Teraz Niemcy zaczęli twierdzić, że projekt geostrategiczny - tak przekonywał w tym tygodniu szef MSZ Heiko Maas, ostrzegając przed zbliżeniem Rosji i Chin i „zrywaniem wszelkich mostów”.

- Nie ma pomysłu na politykę wobec Rosji - mówił prof. Madajczyk w Jedynce, komentując te wypowiedzi Zaznaczył, że nie ma skutecznych sankcji, restrykcji wymierzonych w finanse ludzi z kręgu Władimira Putina.

- Jedynym czynnikiem, który może zmusić do przerwania projektu NS2 jest Waszyngton - ocenił gość Jedynki. - To będzie bardzo trudne, bo politycy niemieccy głównego nurtu są bardzo zdeterminowani - dodał.

***

Więcej w rozmowie. W audycji była także mowa o protestach w Birmie i relacjach Rosji i UE.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącyPaweł Lekki

GośćBeata Płomecka (Polskie Radio), prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN)

Data emisji: 13.02.2021

Godzina emisji: 12.32

PAP/IAR/Jedynka/PolskieRadio24.pl/agkm

Czytaj także

Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:53
- Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Przyszłość tej inwestycji na pewno nie jest kolorowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: wizyta w Moskwie to katastrofa, Borrell powinien zrezygnować, a Zachód nałożyć sankcje i zatrzymać NS2

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 19:30
- Wizyta Josepa Borrella w Moskwie to katastrofa i amatorszczyzna. Jeśli ktoś udaje się do Moskwy, powinien umieć jasno przedstawiać stanowisko i występować w obronie swoich racji. Kreml ma bardzo szczególny rodzaj prowadzenia dyplomacji. Trzeba o tym wiedzieć - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anders Aslund, analityk think tanku "Atlantic Council".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy START kodyfikuje tzw. równowagę strachu, gwarantowane wzajemne zniszczenie". Co oznacza dla Rosji, USA i regionu?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 23:45
Głównym celem układu Nowy START jest zapobieżenie powrotowi do strategicznego wyścigu zbrojeń, jaki miał miejsce podczas zimnej wojny. Wtedy ani USA, ani ZSRR nie były w stanie uzyskać realnej przewagi - nie były zdolne do wyeliminowania całego arsenału nuklearnego przeciwnika w pierwszym uderzeniu i musiały liczyć się z tym, że taki atak spotkałby się z dotkliwym kontruderzeniem. To podstawa wzajemnego odstraszania między mocarstwami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Artur Kacprzyk (PISM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: widać obawy przed sankcjami UE, Ławrow próbuje im zapobiec, wysyłając bliżej nieokreślone groźby

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 13:00
- Szef MSZ Siergiej Ławrow potwierdził niechcący, że sankcje to kłopot dla gospodarki Rosji, zapewne także dla urzędników, propagandzistów i oligarchów, którzy lubią korzystać z przyjemności życia na Zachodzie, a w Rosji publicznie podtrzymują tezy o upadku zachodniej cywilizacji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ernest Wyciszkiewicz (CPRDiP), odnosząc się do wypowiedzi Ławrowa o możliwym "zerwaniu relacji z UE" w przypadku dotkliwych sankcji unijnych.
rozwiń zwiń