"Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują prawa do normalnego życia". Wdówik o aborcyjnych decyzjach PO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 13:03
Platforma Obywatelska chce liberalizacji przepisów aborcyjnych w Polsce. - My, osoby z niepełnosprawnościami potrzebujemy prawa do normalnego życia i nie odbierania nam tego prawa z powodu podejrzenia, że ktoś będzie niepełnosprawny - skomentował to w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Paweł Wdówik
Paweł WdówikFoto: Forum/Gość Niedzielny/Tomasz Gołąb

Platforma Obywatelska ogłosiła swój "pakiet dla kobiet". Podczas konferencji prasowej Borys Budka zaproponował, by wprowadzić przesłankę do aborcji z powodu trudnych warunków życiowych w szczególnie trudnych sytuacjach osobistych lub zagrodzenia zdrowia psychicznego kobiety.


Posłuchaj
06:59 PR1_mp3 2021_02_18-12-28-36_for_media.mp3 Paweł Wdówik o Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami ("W samo południe"/Jedynka)

 

- To już nie jest dryf na lewo, ale ewidentny kurs na lewo - skomentował Paweł Wdówik. - Sprawa dotyczy osób niepełnosprawnych, bo wyrok Trybunału dotyczył w zasadniczej części dzieci z niepełnosprawnością, które nie rodziły się z powodu stawianej prenatalnie diagnozy o podejrzeniu wystąpienia niepełnosprawności - dodał.

Podkreślił, że jako osoba niepełnosprawna ma prawo wypowiadać się na ten temat, bo "osoby z niepełnosprawnościami potrzebują prawa do normalnego życia i nie odbierania tego prawa z powodu podejrzenia, że ktoś będzie niepełnosprawny".

Niepełnosprawni w społeczeństwie

Gość audycji pytany był także o przyjętą we wtorek przez rząd Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Dokument przewiduje reformę systemu orzekania o niepełnosprawności, wypracowanie modelu kompleksowej rehabilitacji, przygotowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadzenie systemowej usługi asystencji osobistej i opieki wytchnieniowej.

sh f niepełnosprawność wózek 1200.jpg
Paweł Wdówik: rząd jest zdeterminowany zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami

Ponadto zaplanowany jest m.in. rozwój mieszkalnictwa wspomaganego, opracowanie Narodowego Programu Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, modyfikacja systemu wsparcia finansowego adekwatnego do potrzeb i poziomu niepełnosprawności oraz modyfikacja systemu świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj także: Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Premier: ma umożliwić niezależne życie

Paweł Wdówik w rozmowie z radiową Jedynką podkreślił, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią ok. 10 proc. naszego społeczeństwa. Dodał, że to osoby, które "ze względu na różne okoliczności potrzebują określonego rodzaju wsparcia, żeby móc w pełni funkcjonować, żeby móc być pełnowartościowymi obywatelami tego kraju".

Czego dotąd brakowało?

forum_niepełnosprawni1200.jpg
Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Sprawdź szczegóły

- Osoby z niepełnosprawnościami najbardziej potrzebują stabilnego i przewidywalnego systemu. I my ten system próbujemy zbudować - powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Wymienił przy tym łatwy dostęp do informacji o miejscach, w których można uzyskać dostęp do urządzeń rehabilitacyjnych, sprzętów wspierających, a także wysokiej klasy systemy asystujące oraz dostęp do specjalistów i informacje o możliwej pomocy.

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Paweł Wdówik (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)

Data emisji: 18.02.2021

Godzina: 12.27

st/PAP

Czytaj także

"Zmieni to sytuację". Marlena Maląg zapowiedziała projekty ustaw wspomagających osoby niepełnosprawne

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:07
- Włączenie osób z niepełnosprawnościami do funkcjonowania w społeczeństwie jest dla nas wyzwaniem - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach zostaną zaprezentowane projekty ustaw "zmieniające sytuację osób z niepełnosprawnościami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Krawczyk: czekaliśmy na to od lat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 07:17
- Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 to coś, na co osoby z niepełnosprawnościami czekały od lat – powiedziała Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.
rozwiń zwiń