Koronawirus w Polsce. Dr Sutkowski: jesteśmy w przedbiegu trzeciej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:15
- Wzrost zakażeń pokazuje, że jesteśmy w przedbiegu trzeciej fali pandemii koronawirusa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dziurek

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 890 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 17 osób, trzy z nich nie miały chorób współistniejących.

Czytaj więcej
karetka free covid free shutt 1200 .jpg
Niemal 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem, 17 osób nie żyje. Nowe dane resortu zdrowia

Najwięcej zakażeń - 699 - wykryto w województwie mazowieckim, a najmniej - 52 - w opolskim.

"Większe niebezpieczeństwo"

Dr Michał Sutkowski ocenił, że dzisiejszy spadek zakażeń jest efektem weekendowych pomiarów, które zazwyczaj są dużo niższe niż w te w dni powszednie. Ekspert podkreślił, że biorąc pod uwagę dane z zsumowanego całego tygodnia, nie są one już tak optymistyczne i mamy około 20-procentowy wzrost zachorowań.

Według gościa radiowej Jedynki wpływ na to miało ostatnie poluzowanie obostrzeń, które polegało na delikatnym otwarciu turystyki. - To stwarza większe niebezpieczeństwo nowych infekcji - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Posłuchaj
07:42 _PR1_AAC 2021_02_22-12-29-38.mp3 Dr Michał Sutkowski o sytuacji epidemicznej w Polsce (Jedynka/W samo południe)

Dr Michał Sutkowski stwierdził, że na wzrost zakażeń mają wpływ też nowe szybciej rozprzestrzeniające się mutacje koronawirusa. - Sytuacja jest niewątpliwie trudna. Mam nadzieję jednak, że nie na tyle dramatyczna byśmy mówili o takiej fali, jak na jesieni - wskazał lekarz.

Czytaj więcej
covid na ulicy forum 1200 .jpg
"Miesiąc nieprzerwanych wzrostów zakażeń". Minister zdrowia o III fali COVID-19

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych zaapelował również do wszystkich o liczne przystępowanie do szczepień, bo to może przybliżyć nas do końca pandemii. Jak zauważył, nie mamy jednak wpływu na ilość preparatów dostępnych na rynku. Dr Sutkowski wskazał więc, że w obecnej sytuacji należy przede wszystkim bezwzględnie stosować się do pandemicznych obostrzeń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: dr Michał Sutkowski

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 12.25

jp

Czytaj także

W poniedziałek kolejne transporty szczepionek dotrą do Polski. To setki tysięcy dawek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 17:47
- W poniedziałek rano do Polski dotrze ok. 380 tys. szczepionek Pfizer, a pod koniec tygodnia spodziewana jest dostawa 150 tys. szczepionek Moderny - poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski. Podkreślił też, że punkty szczepień są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących limitów zapisów.
rozwiń zwiń