Sąd w USA nakazał Korei Płn. wypłatę odszkodowania załodze USS Pueblo. Strzałkowski: to skomplikuje relacje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:39
- Aresztowanie załogi USS Pueblo uważane jest za jeden z trzech najpoważniejszych incydentów między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu wojny koreańskiej - powiedział Michał Strzałkowski w Programie 1 Polskiego Radia. Jego zdaniem sprawa zapewne znów skomplikuje i tak już bardzo trudne relacje między USA a Koreą Północną.
Strażniczka wojskowa i przewodnik wycieczek na USS Pueblo
Strażniczka wojskowa i przewodnik wycieczek na USS PuebloFoto: Bjorn Bergman/Forum

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy. Miało to miejsce w 1968 r.

kim pap_20190425_0B9 1200.jpg
"Pokolenia więźniów zmuszane do niewolniczej pracy w kopalniach węgla". Wstrząsający raport z Korei Płn.

Jest to najwyższe odszkodowanie, jakie amerykański sąd nakazał zapłacić Korei Północnej.

W wydanym 16 lutego orzeczeniu amerykański sąd podał, że Korea Północna jest winna 1,15 mld USD odszkodowania 49 żyjącym członkom załogi, 90 członkom ich rodzin i 31 członkom rodzin tych, którzy już nie żyją, za uwięzienie i cierpienie.

- Podczas ataku zginął jeden z członków załogi - zaznaczył Strzałkowski. Dodał, że załoga trafiła do niewoli na jedenaście miesięcy.

Czytaj także:

Posłuchaj
03:01 _PR1_AAC 2021_02_27-12-38-12.mp3 Michał Strzałkowski o USS Pueblo (Jedynka/W samo południe)

 

- Korea Północna oddała szczątki jednego Amerykanina, który nie przeżył niewoli - zaznaczył Strzałkowski. Zwrócił jednak uwagę na to, że sam statek do dziś pozostał w Korei Północnej, gdzie stanowi eksponat w Muzeum Wojny w Pjongjangu. - Co roku odwiedzają go tysiące turystów, a przewodnicy oprowadzają także nieliczne wycieczki zagraniczne - powiedział Strzałkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadząca: Magdalena Skajewska
Gość audycji: Michał Strzałkowski
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 12.38

itom

Czytaj także

Raport ONZ: Korea Północna skradzionymi kryptowalutami finansuje program broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 14:23
Korea Północna ignoruje sankcje nałożone przez Organizację Narodów Zjednoczonych i nabywa nowoczesne technologie do produkcji broni nuklearnej i pocisków balistycznych. Żeby sfinansować te operacje używa cyberataków na giełdy kryptowalut, wynika z raportu ekspertów ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: trzech hakerów z Korei Płn. oskarżono o kradzież ponad 1,3 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 20:54
- Ministerstwo sprawiedliwości USA oskarżyło trzech północnokoreańskich informatyków o szeroko zakrojoną działalność hakerską i stworzenie programu wymuszeń, dzięki czemu udało im się wykraść z banków ponad 1,3 mld dolarów - poinformowała w środę amerykańska prokuratura federalna.
rozwiń zwiń