Prof. Kopciński o zmarłym Jerzym Limonie: był fantastycznym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:11
W środę (3.03.2021) nad ranem w jednym z gdańskich szpitali w wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon, literaturoznawca, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus. Redaktor naczelny "Teatru" prof. Jacek Kopciński zwraca uwagę, że prof. Limon "był prawdziwym znawcą dzieła Szekspira, ale swobodnie poruszał się po twórczości dramatopisarzy elżbietańskich".
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: PAP/Adam Warżawa

Limon 1200 a.jpg
Nie żyje Jerzy Limon. Przypominamy rozmowę z profesorem

Teatrolog, redaktor naczelny "Teatru" prof. Jacek Kopciński podkreśla, że prof. Jerzy Limon był człowiekiem wielu talentów i rozległej wiedzy, łączył w sobie anglistę, tłumacza, literaturoznawcę i teatrologa, był też pisarzem. Szczególnie zapisał się w pamięci jako twórca Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, również w Gdańsku.


Posłuchaj
01:00 Jedynka-03-03-2021-w-samo-południe-limon.mp3 Prof. Jacek Kopciński o zmarłym prof. Jerzym Limonie (W samo południe/Jedynka)

 


Festiwal Szekspirowski 1200.jpg
Za nami wielkie święto fanów twórczości szekspirowskiej

Jacek Kopciński wyjaśnia, że Festiwal Szekspirowski był dla ludzi teatru czymś w rodzaju okna na świat. - Dzięki niemu dowiadywaliśmy się nie tylko, jak Szekspira czytają i rozumieją w Europie, w Azji, w Ameryce, ale po prostu, jak uprawia się teatr - mówi. Zapewnia, że zmarły był całym sercem oddany temu przedsięwzięciu. - Wspaniały anglista, teatrolog, autor naprawdę wielu ważnych książek teatrologicznych - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia.

W każdej z wymienionych dziedzin profesor czuł się świetnie - jako tłumacz, jako anglista, jako znawca Williama Szekspira. - Doskonale pamiętamy jego książki, w których wręcz popisywał się erudycją - mówi. I dodaje, że Jerzy Limon znał na pamięć obszerne fragmenty dzieł Szekspira, potrafił je recytować w oryginale i tłumaczyć, odnosząc się do wielu innych, wcześniejszych przekładów.

Gdański Teatr Szekspirowski/Youtube

Za swoje osiągnięcia profesor Limon był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis (2006) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego.

Czytaj także:

***

Audycja: "W samo południe"

Materiał: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 3.03.2021

Godzina emisji: 12.40

ag