"Strategia leży w gestii krajów UE". Beata Płomecka o możliwym zakupie szczepionek z Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:30
- Kraje członkowskie mogą się zdecydować na zakup szczepionek nawet z Rosji czy Chin. Komisja Europejska nie odradza tego, ale też szczególnie nie zachęca - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, brukselska korespondentka PR.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/SANJEEV GUPTA

Europejska Agencja Leków rozpoczęła ocenę danych dotyczących rosyjskich szczepionek Sputnik przeciw koronawirusowi. Analizowane są dokumenty napływające na bieżąco z testów oraz badań Sputnika. Europejska Agencja Leków napisała, że jeśli wszystkie dane zostaną dostarczone, wtedy podejmie ona decyzję, czy korzyści ze szczepień Sputnikiem przewyższają ryzyko.

Czytaj więcej
forum sputnik v 1200 (1).jpg
"Szczepionkowa dyplomacja" Rosji i Chin. Biały Dom zaniepokojony

Podobna procedura będzie wszczęta również wobec chińskich szczepionek. Eksperci muszą sprawdzić czy te preparaty są zgodne z europejskimi standardami jeśli chodzi o skuteczność, bezpieczeństwo i jakość.

"Strategia w gestii krajów"

Beata Płomecka podkreśliła, że "jeszcze długa droga do autoryzacji rosyjskich i chińskich szczepionek". Dlatego niektóre kraje - jak Węgry czy Słowacja - sprowadzają te preparaty na własną rękę. 

Korespondentka Polskiego Radia stwierdziła, że to pokazuje skale problemu ze szczepionkami w Unii Europejskiej. - Komisja, która jest krytykowana za to, że niektóre umowy są tak napisane, by nie można było egzekwować dostaw od koncernów farmaceutycznych, ma nadzieję, że te dostawy zostaną teraz przyspieszone - podkreśliła.

Posłuchaj
07:48 _PR1_AAC 2021_03_06-12-18-31.mp3 Beata Płomecka o sytuacji szczepionkowej w UE (Jedynka/W samo południe)

Beata Płomecka zauważyła jednak, że coraz więcej państw buntuje się przeciw działaniom KE. - Strategia szczepionkowa leży w gestii krajów członkowskich - powiedziała. Dlatego - według niej - każdy kraj może importować nawet niecertyfikowane przez UE preparaty.

Czytaj więcej
SputnikV1200/shutter
Szczepionka Sputnik V będzie stosowana w Czechach. Premier: nie będziemy czekać na akceptację EMA

- Kraje członkowskie mogą się zdecydować na zakup szczepionek nawet z Chin czy z Rosji. Komisja Europejska nie odradza tego, ale też szczególnie nie zachęca - wskazała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Paweł Lekki

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 06.03.2021

Godz. emisji: 12.28

jp

Czytaj także

Dominika Ćosić: są informacje, że kontrakty szczepionkowe negocjowała w UE osoba nieprzygotowana

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:05
- Gazety europejskie pisały o tym, że pani, która z ramienia Komisji Europejskiej negocjowała kontrakty z koncernami farmaceutycznymi, robiła coś takiego po raz pierwszy, nie znała się na branży medycznej. Do tej pory zajmowała się tłumaczeniami - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, dziennikarka, korespondentka TVP w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy taki produkt powinien być wcześniej przebadany". Niedzielski o zakupie szczepionki z Chin

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 21:20
- Nie tylko sama skuteczność szczepionki jest ważna, ale również gwarancja jej produkcji w odpowiednich warunkach, bo to powoduje, że kolejne serie produkcyjne zachowują parametry bezpieczeństwa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość zakupu szczepionki z Chin.
rozwiń zwiń