"Trzeba się wznieść ponad podziały". Poseł PSL apeluje ws. Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:23
- Nie można działać tak, że robiąc na złość rządowi, sprawi się, iż będzie cierpieć społeczeństwo. Rządzący mają swoje kwestie, opozycja jest po drugiej stronie, ale są tematy, w których trzeba się wznieść ponad podziały i rozmawiać, by jak najwięcej tych środków jak najszybciej popłynęło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Stefan Krajewski, pytany o poparcie jego klubu dla Krajowego Planu Odbudowy.
Według najnowszego badania CBOS, Zjednoczona Prawica ma poparcie ponad jednej trzeciej Polaków
Według najnowszego badania CBOS, Zjednoczona Prawica ma poparcie ponad jednej trzeciej PolakówFoto: Twitter/Kancelaria Sejmu

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić KE do końca kwietnia. Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy.

Euro_1.jpg
"Na pierwszy rzut oka zanosi się na czołowe zderzenie". Politolog o sporach wokół Funduszu Odbudowy UE

"Trzeba rozmawiać"

- Stawiamy trzy jasne warunki poparcia dla KPO - powiedział w "W samo południe" Stefan Krajewski, poseł PSL. Wśród tych warunków wymienił: transparentność podziału unijnych środków; udział samorządów w ich podziale i przekazanie 10 proc. z nich na rolnictwo. - Nie jest prawdą, że rolnicy nie ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. Rolnicy stracili odbiorców, nie działają hotele i restauracje - zaznaczył gość Polskiego Radia.  - PSL poprze KPO po spełnieniu tych trzech warunków. Taką uchwałę podjęło kierownictwo PSL - podkreślił Stefan Krajewski. 

Pytany, czy wobec trwającej pandemii koronawirusa należy kłócić się o pomysł na KPO, odparł: - My się nie kłócimy. - My stawiamy trzy warunki i jeśli będą spełnione - popieramy. Jeśli nie - wszystko jest w gestii rządu i PiS. To rządzący biorą odpowiedzialność za kierunek (działania KPO - red) i jego skuteczność. 

Czytaj także: 

- Nie chcemy działania, że na złość rządowi będzie cierpieć społeczeństwo. To też wymaga rozmowy, dyskusji. Rozumie,, że rządzący mają swoje kwestie, opozycja jest po drugiej stronie, ale są rzeczy, gdzie trzeba ponad podziałami się wznieść i rozmawiać, by jak najwięcej tych środków jak najszybciej popłynęło - podkreślił Stefan Krajewski. 

Posłuchaj
07:54 Ogorek-poselPSL-WSP-PR1_MPLS 2021_03_10-12-27-05.mp3 Stefan Krajewski, poseł PSL: nie chcemy działania, że na złość rządowi będzie cierpieć społeczeństwo ("W samo południe"/ Jedynka)

W rozmowie więcej o Krajowym Planie Odbudowy. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: Stefan Krajewski (poseł PSL)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 12.25

Jedynka, PAP/ mbl

Czytaj także

Wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Poseł PSL: chcemy jasnych zasad podziału środków z Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 17:03
- Chcemy jasnych zasad podziału środków z Funduszu Odbudowy. Nie chcemy kupować kota w worku, stąd dzisiejsze wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza i wezwania do zaprezentowania na dodatkowym posiedzeniu szczegółów planu - powiedziała o żądaniach PSL i Platformy Obywatelskiej Urszula Nowogórska, poseł ludowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjednoczona Prawica liderem, Polska 2050 Hołowni przed KO. Zobacz nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 08:33
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z 29 proc. poparcia - wynika z badania agencji Opinia24 dla RMF FM. Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni, która wyprzedza Koalicję Obywatelską.
rozwiń zwiń