Bronisław Komorowski zaatakował Zofię Romaszewską. Prof. Reginia-Zacharski: to pokazuje głębię nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 16:20
- Nie wyobrażam sobie, żeby Zofia Romaszewska przyszła robić w kościele jakieś burdy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Reginia-Zacharski. Politolog z Uniwersytetu Łódzkiego odniósł się tymi słowami do sytuacji na pogrzebie tragicznie zmarłego Jana Lityńskiego.
Bronisław Komorowski
Bronisław KomorowskiFoto: PAP/Rafał Guz

Doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska nie została wpuszczona do kościoła, w którym odbywał się pogrzeb Jana Lityńskiego. Decyzję tę argumentowano pandemicznymi obostrzeniami. - Nie zostałam wpuszczona, dlatego że nie byłam na stosownej liście, która była - jak oni twierdzili - ze względów covidowych. Wieniec prezydenta został wpuszczony, ja już nie - przekazała później w rozmowie z PAP Zofia Romaszewska. Dodała, że uznaje to za "akt antypolski".

Czytaj więcej
mid-21310224 (1) (1).jpg
Zofia Romaszewska niewpuszczona na pogrzeb Jana Lityńskiego. Ks. Michalczyk: w świątyni mogło być 31 osób

Odniósł się do tego b. prezydent Bronisław Komorowski, który był obecny na uroczystości. - Na szczęście nie popsuła ona atmosfery pogrzebu i w kościele mszy żałobnej za duszę Janka Lityńskiego i uroczystości pogrzebowych. Myślę, że pani Zofia Romaszewska jednak odczuła również absolutny brak akceptacji dla jej zachowań, jej słów, ze strony opinii publicznej - stwierdził w TVN24 Bronisław Komorowski. - Zamiast grzecznie postać sobie albo zgłosić się odpowiednio wcześnie, żeby być zapisaną na listę. (…) Przychodzi pani Zofia Romaszewska za 5 minut przed rozpoczęciem mszy i dziwi się, że jej nie traktują w sposób ekstranadzwyczajny - dodał.

"Kompletne zdziczenie"

W radiowej Jedynce odniósł się do tego prof. Jacek Reginia-Zacharski. - Nie wyobrażam sobie, żeby Zofia Romaszewska przyszła robić w kościele jakieś burdy. To raczej inne środowiska polityczne kojarzą się z tego typu aktywnością - powiedział politolog.

Posłuchaj
06:41 _PR1_AAC 2021_03_12-12-25-53.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o sytuacji na pogrzebie Jana Lityńskiego (Jedynka/W samo południe)

Przypomniał on również, że nie jest to pierwsza tego typu wpadka słowna w wykonaniu Bronisława Komorowskiego. - To jednak pokazuje tę głębię nienawiści, która jest udziałem jednej strony sporu politycznego w Polsce. Taki poziom połączony z kompletnym zdziczeniem obyczajów pośmiertnych nie mieści się w moim kanonie kulturowym - ocenił odnosząc się do słów b. prezydenta prof. Reginia-Zacharski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadziłJerzy Jachowicz

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 12.25

jp

Czytaj także

Nieznani znani - Zofia Romaszewska

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 16:50
Gościem audycji była Zofia Romaszewska, działaczka opozycji w PRL, doradca Prezydenta RP. W czasach PRL pomagała osobom represjonowanym i ich rodzinom.
rozwiń zwiń