"Pierwsze dawki szczepionki Johnson & Johnson już w przyszłym miesiącu"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 13:46
- Pierwsze dawki mają być dostarczone już w przyszłym miesiącu. W tym roku Johnson & Johnson ma dostarczyć 200 mln dawek z możliwością dokupienia kolejnych 200 mln w przyszłym roku - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, brukselska korespondentka.
Na środę zaplanowano posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA)
Na środę zaplanowano posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA)Foto: rafapress/ Shutterstock

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o skutkach ubocznych, które miałoby powodować podanie preparatu firmy AstraZeneka. Pierwsze informacje pochodziły z Danii, gdzie u kilku zaszczepionych pacjentów wykryto zakrzepy, a jedna z takich osób zmarła. Kilka krajów m.in. Dania i Austria wstrzymały możliwość stosowania tego preparatu. Inne kraje na razie nie widzą powodów do podjęcia podobnych działań. 

Czytaj także:
szczepienia forum 1200 .jpg
"Wszystkich bym bardzo uspokajał". Członek zarządu EMA o szczepionkach AstraZeneki

Beata Płomecka poinformowała, że w czwartek otrzymała od Europejskiej Agencji Leków krótki komentarz ekspertów. - Mówił on, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zakrzepicą a szczepieniami preparatami AstraZeneki - przekazała korespondentka. W piątek pojawił się już oficjalny komunikat, podobny do poprzedniej treści. 

Europejska Agencja Leków uspokaja

Jak tłumaczyła dziennikarka, unijna agencja uznała, że "korzyści wynikające z podania tej szczepionki nadal przewyższają ryzyko, oraz że można ją dalej podawać" Płomecka zaznaczyła, że trwa jednak dochodzenie w sprawie sytuacji zakrzepowo-zatorowych. - Europejska Agencja leków cały czas bada tę sytuację, ale też podkreśla, że jeżeli dopuszcza szczepionki na unijny rynek, to są one bardzo dogłębnie badane i uznawane za bezpieczne - informowała rozmówczyni. 

- W oficjalnym komunikacie Europejskiej Agencji Leków jest mowa o tym, że doszło do 30 incydentów zakrzepowych na 5 mln osób zaszczepionych w Unii Europejskiej - przekazała rozmówczyni. Dodała, że to właśnie na tę ocenę, powołuje się Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. szczepień.

Czytaj także:

Posłuchaj
04:22 PR1_mp3 2021_03_13-12-21-23.mp3 Beata Płomecka o szczepionkach ("W samo południe")

Szczepionka Johnson & Johnson

Korespondentka przypomniała, że preparat Johnson & Johnson w pewnym stopniu różni się od tych, które są obecnie dostępne na europejskim rynku. - Ta szczepionka może być podawana w jednej dawce. Można też ją łatwiej przechowywać, bo tylko w lodówce - mówiła Płomecka i dodała, że jest ona przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia.

Czytaj także:
zdjęcie ilustracyjne.jpg
Komisja Europejska dopuszcza na unijny rynek szczepionkę Johnson&Johnson

Rozmówczyni odniosła się do agencyjnych doniesień mówiących o tym, że koncert może mieć kłopot z terminowymi dostawami. Jak dowiedziała się korespondentka, szef zespołu naukowców zapewnił, że "zakłady produkcyjne są przygotowywane i usprawniane" oraz wyraził nadzieję, że uda się dostarczyć uzgodnioną liczbę dawek. 

- Jest nadzieja, że 55 mln dawek Johnson & Johnson zostanie dostarczone w drugim kwartale. Pierwsze już w przyszłym miesiącu - poinformowała dziennikarka. Płomecka dodała, że "w tym roku firma ma dostarczyć 200 mln dawek z możliwością dokupienia w przyszłym roku kolejnych 200 mln". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadziłMichał Strzałkowski

Gość: Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia

Data emisji: 13.03.2021

Godzina emisji: 12.20

jbt

Czytaj także

4 mln dodatkowych szczepionek dla UE. Jest porozumienie z konsorcjum Pfizer/BioNTech

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 12:55
Unia Europejska otrzyma cztery miliony dodatkowych dawek szczepionek na koronawirusa, wyprodukowanych przez BioNTech i Pfizer. Komisja Europejska poinformowała, że porozumiała się z obiema firmami w sprawie dostaw tych szczepionek w najbliższych dwóch tygodniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli ten przepis będzie nadużywany, zostanie zniesiony". Rzecznik MZ o wyjątku od noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:20
- Wprowadziliśmy przepis dający możliwość, by osoby z problemami z oddychaniem, posiadające zaświadczenie lekarskie, nie musiały nosić maseczek - przypomniał rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył jednak, że gdy będzie on nadużywany przez nieuprawnione do tego osoby, zostanie zniesiony.
rozwiń zwiń